Kıbrıs'ta zamana karşı yarış

Kıbrıs'ta milletvekilleri, bugün Avrupa Birliği ve IMF'nin kurtarma paketi için ileri sürdüğü şartarı sağlamaya yönelik bir dizi yasa tasarısını oylayacak

Avrupa Merkez Bankası, 10 milyarlık kredi karşılığında 5,8 milyar Euro'luk kaynak yaratması için Kıbrıs'a Pazartesi'ne kadar süre tanıdı. Bu süre içinde para bulunamazsa, nakit akışı duran bankaların iflas edebileceği belirtiliyor. Birçok Kıbrıslı bu durumda bankalardaki paralarını kaybedeceğinden korkuyor.

Milletvekilleri daha önce AB'nin bankalardaki mevduatlardan vergi alınması önerisini reddetmişti. Euro bölgesi maliye bakanları, dün gece yaptıkları tele konferans görüşmesinden sonra Kıbrıs hükümetininin hazırlayacağı öneriyi ele almaya hazır olduklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades'in dün siyasi parti liderleriyle görüşmesinden sonra kabine pakete son şeklini verdi. Ancak milletvekilleri paketi oluşturan dokuz ayrı yasa tasarısını incelemek için zaman istedi. Avrupa Merkez Bankası, Pazartesi'ne kadar bir "B planı" bulunamaması halinde Kıbrıs bankalarına fonları kesebileceğini duyurdu.

Bu durumda bazı bankaların batabileceği ve Kıbrıs'ın Euro bölgesinden çıkartılabileceği belirtiliyor.