OECD: Çin'de yeni reform ivmesi gerekiyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, Çin'de uzun vadeli büyümenin devamı açısından "yeni reform ivmesi" gerektiğini vurguladı.

OECD finans sektörü, kentleşme, devlet mülkiyeti ve teknolojik buluşları reform yapılması gereken temel alanlar olarak öne sürdü.

Çin'in küresel mali krizi diğer teşkilat üyelerinden daha iyi göğüslediğini ifade eden OECD, fiyat farklılıkları bertaraf edildiğinde Çin'in 2016'da dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda ilerlediğini belirtti.

OECD raporunda Çin'in son dönemlerde yaşanan yavaşlamayı aşarak yeniden hızlı bir ekonomik büyüme yoluna girdiğine dair işaretler görüldüğü vurgulandı.

Ancak "enerjik ve sosyal bakımdan kapsayıcı büyümenin uzun vadede devamı açısından yeni bir reform ivmesi" gerektiği ifade edildi.

OECD Çin ekonomisinin toparlanmakla birlikte hala bazı risklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Dış etken olarak küresel ekonomide yavaşlama, iç etken olarak ise yeni balonlara yol açma riski taşıyan ve bankaları ve yerel hükümetleri bilanço dışı finansmana iten artan emlak fiyatları bu riskler arasında görülüyor.

Gelir dengesizliği ve toplumun yaşlanması ise uzun vadede gerginliğe neden olabilecek etkenler olarak sıralandı.

Ancak kilit sektörlerde reformlar yoluyla bu sorunların aşılabileceği belirtildi.

İlgili haberler