Müşerref Pakistan'a 'dönebilir'

Pakistan'da Mayıs ayında yapılacak seçimlerde aday olmak isteyen eski darbe lideri ve devlet başkanı Pervez Müşerref'in ülkeye dönüşünün önünde bir engel kalmadığı bildiriliyor.

Pakistan'dan kaçıp sürgünde yaşayan Müşerref'in avukatları, yetkililerin, eski devlet başkanı hakkındaki suçlamalar hakkında kefalet düzenlemesi yaptığını söylüyor.

Müşerref Pazar günü ülkeye dönmek istediğini söylüyor, yargıdan hakkında daha önce tutuklama kararı çıkmıştı.

Müşerref, eski başbakan Benazir Butto'nun öldürülmesi ve yargıçların hukuk dışı yollarla tutuklanması ile bağlantılı olmakla suçlanıyor.

Avukatlar, çıktığını söyledikleri kararın, Müşerref'in ülkeye dönüşünde doğrudan tutuklanmayacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Pervez Müşerref, demokratik yollardan seçilmiş hükümete karşı yapılan darbe sonrasında devlet başkanlığını 1999 yılında üstlenmişti.

Müşerref darbe sonrasında demokrasiye dönülmesi için yoğun baskıları izleyen bir dönemin sonunda 2007 yılında genelkurmay başkanlığını bıraktı; 2008 yılındaki genel seçimlerde ise Halkçı Parti ile Müslüman Birliği partileri karşısında yenilgiye uğradı.

Seçimden galip olarak ayrılan iki partinin kurduğu koalisyon hükümeti Müşerref'in azledilmesi için hukuki süreç başlattı.

Müşerref yurdışına kaçtı ve Dubai ile Londra'da sürgün hayatı yaşadı.