Kıbrıs'ın güneyini krizden kurtarma planında 'anlaşma'

Kıbrıs'ın güneyindeki mali krize çözüm arayışları Brüksel'de sürerken parlamento başkanı Yannakis Omiru "kurtarma paketinin şekillenmekte olduğunu" söyledi.

Reuters Ajansı, fiilen, ülkenin ikinci büyük bankasının kepenklerinin indirileceğini iddia ediyor.

IMF Başkanı Christine Lagarde ve Euro Bölgesi maliye bakanlarının Brüksel'deki toplantısında Kıbrıs yönetimini Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyedis temsil etti.

BBC'ye ulaşan bilgiler Kıbrıs Halk Bankası Layki'deki bazı hesaplardan yüzde 40 oranında kesinti yapılacağı yönünde.

Gelen son haberlere göre bankacılık sisteminin çökmesini önlemek için bazı mevduat sahiplerine bir seferlik vergi uygulanacak; 100.000 euronun altında mevduatı olanların etkilenmeyeceği söyleniyor.

Kıbrıs'ın güneyinde cuma günü yapılan oylamada emeklilik fonlarının kamulaştırılması yönünde karar alındı. Ayrıca, "sorunlu" ve "iyi" banka sınıflandırması yapılması da kararlaştırıldı.

Mevduat vergisini içeren bir yasal düzenleme Kıbrıs'ın güneyinde parlamento tarafından daha önceki bir oylamada reddedilmişti.

Layki'nin "yeniden yapılandırılması"

Reuters Ajansı'ndaki habere göre, Layki'de 100.000 euronun altındaki hesaplar Kıbrıs Bankası'na aktarılarak "iyi bir banka" oluşturulacak ve mudilerin hakları korunacak; 100.000 euronun üzerindeki hesaplar ise dondurulacak ve eldeki bu kaynak borç idaresinde kullanılacak.

Kıbrıs'ın güneyinde Euro Bölgesi'ne üye olan yönetim 10 milyar dolarlık kredi almak istiyor.

IMF ve Avrupa Merkez Bankası böyle bir krediyi vermek için Lefkoşa'nın büyük bir gelir kalemi oluşturmasını istemişti.

Avrupa Birliği'nde Lefkoşa'ya kredi açılması konusunda bir ön uzlaşma bulunuyor ancak üzerinde görüşme yapılan bu son paketin de Euro Bölgesi'ndeki diğer ülkelerin ve merkezi AB idaresinin onayını alması gerekiyor.

Bankacılık sisteminin büyük stres altında olduğu güneydeki siyasi tartışmalar "nasıl bir önlem alınabileceği üzerinde yoğunlaştı.

ATM'lere limit

Banka işlemleri üzerinde kısıtlamalar uygulanıyor; şubeler de geçen hafta kapalı kaldı; bankalar bankamatiklerden çekilebilecek nakit miktarına günlük 100 euro sınırı getirdi.

Avrupa Merkez Bankası, iyileştirici önlemler almaması halinde Lefkoşa'ya mali desteği pazartesi günü itibarıyla keseceğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği'nin 27 üyesi arasından 17'si euroyu kullanıyor.

Brüksel'de yapılan toplantıya IMF Başkanı Christine Lagarde da katıldı.

İlgili haberler