Kıbrıs'ta bavullarda nakit aranıyor

Euro Bölgesi hükümetleri ve Uluslararası Para Fonu IMF ile yapılan anlaşma gereği yeni bir bankacılık rejimi kurmaya hazırlanan Güney Kıbrıs'ta bankalar geçici olarak kapatılırken, limanlarda ve havalimanlarında yüklü miktarda nakit çıkarılmaması için bagaj kontrolleri yapılıyor.

Aramaların en gevşek olduğu yer ise, adanın kuzey kesimine geçilen kapılar.

Merkez Bankası, "sisteminin daha iyi işlemesi" için bankaların perşembe gününe kadar kapalı kalacağını duyurdu.

BBC'nin radyo yayınında konuşan Kıbrıs Maliye Bakanı Mihalis Sarris, "banka yöneticilerinin istekleriyle kamu çıkarlarını dengeleyeceklerini" söyledi.

Rum bakan, bankalarda büyük mevduatı bulunanlardan yapılacak "törpülemenin" % 40'ı bulabileceğini dile getirdi.

En fazla 100 euro çekilebiliyor

Kıbrıs'ın güneyinde bankamatiklerden en fazla 100 euro çekilebiliyor.

Avrupa Komisyonu üyesi Michel Barnier, sermaye hareketleriyle ilgili yeni bir düzenlemenin yapılacağı cuma gününe kadar bu kısıtlamaların süreceği görüşünde.

Kısıtlamalar, bankamatiklerden para çekmenin yanı sıra, havale ve çek bozdurma gibi işlemleri de kapsıyor.

Limanlarda ve havalimanlarında bagaj kontrolleri yapılarak, 10 bin euro üzerindeki nakit paralara el koyuluyor.

Wall Street Journal muhabiri Joe Parkinson, Türk kontrolündeki kuzey kesimiyle, güney kesimini ayıran Yeşil Hat üzerindeki kapılarda aramaların sıkı olmadığını aktarıyor.

Gazeteye konuşan bir polis yetkilisi, sadece büyük miktarda para taşındığı istihbaratı aldıklarında arama yaptıklarını belirterek, "Şu anda herkesi arayamayız, ama gelecek emirleri bekliyoruz. Her şey değişiyor" dedi.

Anlaşma ne getiriyor?

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetiyle yapılan anlaşma büyük mali yükleri beraberinde getiriyor.

Ülkenin ikinci büyük bankası Laiki kapatılıyor. Bankanın kapanmasından doğacak milyarlarca dolarlık kayıp, hisse senedi sahipleri ile 100 bin euro üzerindeki mevduat sahipleri tarafından karşılanacak.

Bu mevduat sahiplerinin çoğu Rus.

Mevduatı 100 bin euro barajının altında olanlar ise biraz rahat nefes alabildi, çünkü tasarrufları dokunulmadan, ülkenin en büyük bankası olan Kıbrıs Bankası'na devredilecek.

Ancak Kıbrıs Bankası da yeniden yapılandırılıyor ve gelecekte güvende olması için yapılan değişikliklerin maliyetini, yine hesabı 100 bin euro üzerinde olan mevduat sahipleri göğüsleyecek.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyadis, ülkeyi iflastan kurtarma adına 10 milyar euro tutarındaki borç anlaşmasını imzaladığı Brüksel'den dönerken, "acılı" bu anlaşmanın zorunlu olduğunu söylemişti.

İlgili haberler