Eşcinsel evliliklere de kamu desteği yargı gündeminde

ABD'de Anayasa Mahkemesi, eşcinsel evlilikler ile ilgili oturumlarının ikinci gününde evliliğin tanımıyla ilgili bir federal yasaya yapılan itirazı görüşecek.

Yasa, eski başkanlardan Bill Clinton döneminde, 1996 yılında kabul edilmişti.

Evliliğin Korunması başlığını taşıyan yasa, eşcinsellerin kadın ve erkekler arasındaki evliliğinin verdiği haklardan yararlanmalarını engelliyor.

Oturumlar nedeniyle yüzlerce eylemci Yüksek Mahkeme binası önünde toplandı. Eylemciler arasında, davalardaki farklı görüşleri destekleyen karşıt gruplar yer aldı.

Mahkeme dünkü oturumunda California'daki bir karar ile ilgili davaya bakmaya başlamıştı.

Her iki dava ile ilgili kararın Haziran ayından önce çıkması beklenmiyor.

Bill Clinton döneminde çıkarılan yasa daha önceki hukuki süreçlerde 4 federal, 2 temyiz mahkemesi tarafından iptal edilmişti; nihai kararı Yüksek Mahkeme verecek.

Windsor'ın davası

Yüksek Mahkeme'nin bugün görüşmeye başlayacağı davayı 83 yaşındaki Edith Windsor açtı.

Windsor, 2009 yılında eşi Thea Spyer öldükten sonra Evliliğin Korunması yasası nedeniyle 350 bin dolar veraset vergisi ödemek zorunda kaldı.

Evli çiftlerin böyle bir vergi ödemesi gerekmiyor.

Barack Obama yönetimi Edith Windsor'ın davasında taraf olmayacağını 2011 yılında açıklamıştı. Yorumlar Obama yönetiminin Evliliğin Korunması yasasının iptalini desteklediği yönünde.

Cumhuriyetçiler yasanın korunmasından yana

Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler ise yasanın korunması gerektiğini düşünüyor.

Yüksek Mahkeme'deki oturumlar sırasında yasayı Adalet Bakanlığı değil, Cumhuriyetçiler savunacak.

Uzmanlar, Evliliğin Korunması yasası ile ilgili alınacak herhangi bir kararın, eşcinsel evillikler ile ilgili diğer yasaları da doğrudan etkileyeceğini belirtiyor.

California davası

Yüksek Mahkeme dünkü oturumunda California'da eyalet düzeyinde alınan ve eşcinsel evliliğin geçersiz olmasını öngören yasal düzenlemeyi ele almaya başlamıştı.

California'da eşcinsel evlililik kabul edilmiş ancak 2008 yılında sonuç veren bir referandum kampanyası sonrasında halkoyuyla iptal edilmişti.

Kimi yorumlarda, California'daki yasanın federal Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilmesinin, federal yönetim ile eyaletler düzeyindeki yasama yetkisi açısından tartışmaya yol açabileceği söyleniyor.