'Tarihin en büyük saldırısı' interneti yavaşlattı

Dünya internet yoğunluğu haritası

Uzmanların, tarihin en büyük siber saldırısı olarak nitelediği eylem sonucunda dünya çapında internetin yavaşladığı bildiriliyor.

İstenmeyen e-postalarla (spam) mücadele için çalışan bir grup ile sunucular arasındaki çekişme, merkezi alt yapının zarar görmesine yol açtı.

Uzmanlar, Netflix gibi sıklıkla kullanılan hizmetler üzerinde ciddi etkisi olan durumun, bankacılık ve e-posta hizmetlerine sıçramasından endişe ediyor.

10 ülkenin ulusal siber polis ekipleri saldırılarla ilgili soruşturma yürütüyor.

İstenmeyen e-postalarla mücadele amacıyla Londra ve Cenevre merkezli olarak faaliyet yürüten Spamhaus adlı grup, bu amaçla tehlikeli saldırılar için kullanılan sunucuları ve veri tabanlarını yasaklılar listesine alıyor.

Grup son dönemlerde, çocuk pornografisi ve terörizmle bağlantılı içerik dışında her şeye ev sahipliği yapacağını açıklayan Cyberbunker adlı bir sunucuyu da yasaklılar listesine eklemişti.

Cyberbunker'ın sözcüsü olduğunu iddia eden Sven Olaf Kamphuis, mesajında, Spamhaus'un pozisyonunu istismar ettiğini ve bu grubun internette neyin yayılıp neyin yayılmayacağına karar vermesinin doğru olmadığını belirtti.

Spamhaus, saldırının arkasında Doğu Avrupa'daki suç örgütleriyle birlikte Cyberbunker'ın da bulunduğunu belirtiyor.

Cyberbunker, BBC'nin konuyla ilgili sorularına henüz bir yanıt vermedi.

'Benzeri görülmemiş bir saldırı'

Spamhaus yöneticilerinden Steve Linford, BBC'nin sorularını yanıtlarken, saldırının daha önce bir benzerinin görülmediğini söyledi.

Bir haftadır devam eden bir saldırıya hedef olduklarını belirten Linford, ''Ama bizi yıkamadılar, teknisyenlerimiz çalışmalarımızı sürdürebilmemiz için büyük çaba gösteriyor. Böyle bir saldırı başka bir yeri alaşağı edebilirdi'' dedi.

Linford, saldırının herhangi bir hükümet kurumunun internet altyapısını kesintiye uğratacak bir güçte olacağını kaydederken, ''Eğer İngiltere'de başbakanlık sistemlerini hedef almış olsalardı, internetle bağlarını koparabilirlerdi'' dedi.

Spamlama olarak bilinen saldırı yöntemiyle hedeflenen internet altyapısına büyük bir internet trafiği yönlendirilerek serverlerin erişilmez hale getirilmesi hedefleniyor.

Linford, ''hedef oldukları saldırının en şiddetli olduğu anda saniyede 300 gigabit veri trafiği yaşandığını, normalde büyük bankalara benzer saldırılar düzenlendiğinde yine saniyede 50 gigabitlik bir veri trafiğinin söz konusu olduğunu'' aktardı.