Kıbrıs'ın güneyinde bankalar açıldı

Laiki bankasında ATM kuyruğu

Kıbrıs'ın güneyinde, AB ve IMF'nin kurtarma planıyla ilgili tartışmalar sürerken iki hafta boyunca kapalı kalan bankalar bugün açıldı.

Öğle saatlerinde açılan bankalardaki hesapların boşalmasını önlemek için, çekilen para miktarına sıkı kısıtlamalar getirildi.

Banka şubelerine dün gece nakit para takviyesi yapılırken, banka şubeleri önündeki olası eylemlere karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Şubelerin önünde yer yer kuyruklar oluşurken, mevduat sahiplerine günlük 300 Euro para çekme limiti getirildi.

Kapatılması planlanan Halk Bankası şubelerinin önünde daha uzun kuyruklar oluştuğu görüldü.

Kıbrıs, paranın dolaşımına kısıtlama getiren ilk Euro Bölgesi üyesi ülke oldu.

Uzmanlar paranın dolaşımına konulan kısıtlamaların önemli bir AB prensibinin açık ihlali olduğunu söylüyor.

16 Mart'tan bu yana kapalı olan borsanın da, Paskalya tatili sonrası açılacağı belirtildi.

Sıkı kısıtlamalar

Bankalar açılırken, hesapların boşalmasını önlemek için 300 Euroluk para çekme limitinin yanı sıra çekler de nakite çevirilemeyecek.

Banka ve kredi kartlarına da 5 bin Euroluk bir harcama limiti konuldu.

Hükümet ve Merkez Bankası dışındaki kişi ve kuruluşlar da, 200 bin Euro'nun üzerindeki ödemeleri sadece özel bir komisyonun onayıyla yapabilecek.

Maliye Bakanı Mihalis Sarris, kısıtlamaların geçici olduğunu söylüyor. Ancak birçok ekonomi uzmanı, önlemlerin aylarca devam edebileceği görüşünde.

Ülke dışına yapılabilecek havalelere 5 bin Euroluk limit konulurken, Ada dışına çıkanlar yanlarına bin Euro'dan fazla nakit alamayacak.

IMF ve Euro Bölgesi'yle yapılan kurtarma planı anlaşması uyarınca, bankalarda 100 bin Euro'nun üzedinde parası bulunanlardan yüzde 40'a varan vergi kesilecek ve karşılığında banka hisseleri verilecek.

Kıbrıs yönetimi bu vergi yoluyla 5,8 milyar Euro toplayıp, 10 milyar Euro tutarındaki kurtarma kredisini almaya hak kazanmaya çalışıyor.

Daha önceki planda 100 bin Euro'nun altındaki hesaplardan da vergi kesilmesi öngörülüyordu, ancak parlamento geçen hafta bu planı reddetti.

İlgili haberler