Papa mahkumların ayağını yıkayacak

Papa 1. Francis, bugün Roma yakınlarında, suç işleyen gençlere yönelik bir tutukevinde mahkumların ayaklarını yıkayacak.

Paskalya öncesi Hayırlı Perşembe günü olarak ifade edilen bu gün ayak yıkama eylemi, İsa Peygamber'in Son Yemeği'ni canlandıran bir Hristiyan geleneği.

Katolik kilisesinin en önemli kutlamalarından olan Paskalya öncesinde dini ve turistik ziyaret amacıyla binlerce kişi Roma'ya akın ediyor.

Papa, Paskalya Pazar'ı, geleneksel "Roma kentine ve dünyaya" sesleniş konuşmasının ilkini yapacak.

1. Francis dünkü genel konuşmasında, geçen haftaki darbeye gönderme yaparak Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışmalara siyasi bir çözüm bulunması için çağrı yaptı.

Tevazu göstergesi

Katolik dinine mensup 1,2 milyar kişinin ruhani lideri olan Papa 1. Francis, Vatikan'a sadelik getiren kişi olarak tanımlanıyor.

Ayak yıkama töreninde de Papa'nın gelenekten koptuğu ifade ediliyor. Bu eylem genellikle mevki sahibi insanlara uygulanırken 1. Francis'in, Roma yakınlarındaki bir tutukevine gitmeyi seçtiği bildiriliyor.

Paskalya öncesi ayak yıkama töreninde, İsa Peygamber'in çarmıha gerilmeden önceki gece 12 havarisine karşı tevazusunu sergileme biçimine istinaden Papa 12 kişinin ayağını yıkayıp öpüyor.