Kumarhaneler Kıbrıs ekonomisi için kurtuluş olabilir mi?

Kuzey Kıbrıs Turizm Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, ekonomik kriz yaşamakta olan adanın güneyinde kumarhane açılmasının Kıbrıs Türk ekonomisini etkilemeyeceğini söyledi.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Aşıkoğlu, Güney'den kumar turizminin zayıflaması halinde sadece kumarhanelerin kârlılığının düşebileceğini zira Kuzey'de gecelemeyen Rum turistlerin başka sektörlere katkısı olmadığını belirtti. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, ekonomiyi düzlüğe çıkarmak için hazırladıkları plan dahilinde ülkede kumarhane açılmasına izin vereceklerini açıklamıştı. Anastasiades, bu konuda yasa teklifi üzerinde çalışmakta olduklarını kaydetti.

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi ülkede kumarhane açılmasına karşı çıkıyordu. Nisan 2003'te Ada'da karşılıklı geçişlerin serbest bırakılmasıyla birlikte birçok Rum, kumar oynamak için Kuzey'e geçmeye başlamıştı.

'Kumarhaneler Rumları kurtarmaz'

Bu amaçla kaç Rum vatandaşının kuzeye geçtiği ve ne kadar para bıraktıkları konusunda kesin bir veri yok. Ancak Turizm Bakanlığı müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Güney'den sırf kumar amaçlı 200 bin geçiş olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Müsteşar Aşıkoğlu, Güney'de kumarhane açılmasının yaklaşık üç yıldır tartışıldığını, Türk tarafındaki casinoların büyük turnuvalar düzenleyerek Orta Doğu, Amerika ve Çin pazarına yöneldiğini belirtti ve Güney'de açılacak kumarhanelerin Türk tarafınının pazar payını etkileyeceğini sanmadıklarını kaydetti.

Şahap Aşıkoğlu'na göre kumarhanelerin Rum ekonomisine de katkısı olmayacak. Kuzey Kıbrıs'ta halen 32 kumarhane faaliyet gösteriyor. Hükümet, kumarhanelerden yılda 100 bin Euro izin ücreti alıyor. Kumarhaneler Kuzey Kıbrıs'ta da büyük tartışma konusu. Birçok Kıbrıslı Türk kumarhanelere karşı olduğunu söylüyor. Turizm Bakanlığı Müsteşarı Aşıkoğlu da "Sosyal risk taşıyan bir sektör. Biz de aslında kumarhanelerin bizde olmasından, turizmde bu kadar domine olmasından çok memnun değiliz. Ciddi sıkıntılar yaratıyor. Kumar bağımlılığında dünyada ikinci ya da üçüncü noktaya geldik" dedi.