Real Madrid arazi usulsüzlüğü ile suçlanıyor

Madrid Belediye Meclisi'nin Real Madrid'e kaynak aktarmak için usulsüzlük yaptığı iddiaları üzerine başlatılan bir soruşturmada kararın açıklanmasının ertelendiği iddia ediliyor.

Independent gazetesindeki habere göre, belediye meclisi, bir ödeme çerçevesinde 1998 yılında yaklaşık 600.000 dolara devrettiği bir araziyi kulüpten 2011 yılında yaklaşık 33.000.000 dolara geri aldı.

Las Tablas arazisi ile ilgili yapıldığı iddia edilen işlemlerin, "kamu fonlarının futbol kulüplerine aktarılamayacağını" öngören Avrupa Birliği düzenlemesini ihlal ettiği söyleniyor.

Independent gazetesi, İspanyol Joaquin Almunia'nın başkanlığındaki topluluk rekabet dairesinin "ihlal" suçlamaları hakkında soruşturma başlattığını bildiriyor.

Kentsel dönüşüm

Habere göre, Bernabeu Stadı'nın da bulunduğu Las Tablas'ta alışveriş merkezi kurulması ve ayrıca stadın üzerinin kapatılması ile ilgili bir proje yürütülmek isteniyor; bunu takiben isim hakkı için bir açık artırma yapılması öngörülüyor.

Independent gazetesi, "özel haberi"nde mali gücü ve gelecekteki transfer potansiyeli açısından, kulübün Las Tablas projesinden elde edeceği gelirin çok önemli olduğunu belirtiyor.

UEFA'nın yürürlüğe koyduğu yeni mali kriter kulüplerin denk bütçe ilkesi ile hareket etmesini öngörüyor.

Madrid Belediye Meclisi'nin arsa rayiç bedelini haksız olarak yükselttiği ve bu yolla kentsel dönüşüm projesi için Real Madrid'e şehrin merkezinde bir alan aktardığı iddia ediliyor.

Independent gazetesi, konuyla ilgili Real Madrid kulüp yönetimine sorular yönelttiğini, kulübün "ayrıcalık elde etmediği" yönünde açıklama yaptığını yazıyor.

Kulüp, Las Tablas'ın 2011'deki rayiç hesaplamasının Madrid Belediye Meclisi tarafından yapıldığını ve dolayısıyla "bağımsız bir düzenleme olduğunu" belirtiyor.

İlgili haberler