Sarı nokta hastalığına kolesterol damlası

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma, tedavi edilmemesi körlüğe yol açan sarı nokta hastalığının (makula dejenerasyonu) kolesterol düşürücü damlalarla önlenmesinin mümkün olabileceğine işaret ediyor.

Araştırma, yüksek kolesterol seviyesinin bağışıklık sistemini etkileyebileceğini ve sarı nokta hastalığına yol açabileceğini ortaya koydu.

Sonuçları "Cell Metabolism" (Hücre Metabolizması) adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, insanlar ve fareler üzerinde yapılan deneyler, yağlarla tıkanan bağışıklık hücrelerinin tahribata yol açtığını gösterdi.

Makula, gözün arka kısmında 4-5 milimetre çapında bir alan. Renkli ve hassas görme bu alanda oluşuyor. Makula, okuma, araba kullanma ve insanların yüzünü seçmede yaşamsal önem taşıyor.

Makula dejenerasyonu ileri yaşlarda daha çok görülüyor.

Hastalığın "kuru" ve "yaş" ve olmak üzere iki tipi var.

Hastalık, gözdeki ışık hücrelerinin hasar gördüğü kuru tiple başlıyor ve yeni oluşan damarların hızla körlüğe yol açtığı "yaş" tipe dönüşebiliyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırmada, kuru tipten yaş tipe geçiş sürecinde bağışıklık sisteminin bir parçasını oluşturan makrofajların rolü incelendi.

Korucuyucu hücre, kötü hücreye dönüşüyor

Makrofajlar, vücuttaki hücresel kalıntıların ve yabancı maddelerin yutulmasından sorumlu hücreler olarak tanımlanıyor.

Araştırma ekibinden Dr. Rajendra Apte, geçiş sürecinde makrofajların rolünün değiştiğini ve damar oluşumunu tetiklediğini söyledi.

BBC'ye konuşan Apte, "Koruyucu olmaları gerekirken hastalığı ilerletmeye başlıyorlar. Ama neden kötü hücrelere dönüştüğünü anlamadık" dedi.

Normalde bu hücreler yağ kalıntılarını yeyip kana gönderiyor.

Ancak araştırmalar, eski makrofajların bu işlevi yerine getirmekte zorlandığını gösterdi.

Bu hücreler hala yağları yiyebiliyor ancak bunları uzaklaştırmayı başaramıyor.

Bunun sonucunda "şişen" hücreler enflamasyona neden oluyor bu da yeni damarların oluşmasına yol açıyor.

Dr. Apte "Makula dejenerasyonunun yol açtığı görme kaybının kolesterol düşürücü damlalarla ya da retinanın altında lipid birikimini engelleyecek başka ilaçlarla tedavi edip edilemeyeceğini araştırmamız gerekiyor" diye konuştu.