Sırbistan-Kosova görüşmeleri sonuçsuz bitti

Sırbistan ile Kosova arasında Brüksel'de Avrupa Birliği'nin arabuluculuğuyla düzenlenen müzakerelerde bir anlaşmaya varılamadı.

Sırbistan Başbakanı Ivica Dacic, Kosovalı mevkidaşı Haşim Taçi ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda bir anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.

Brüksel'deki bir AB yetkilisi, Sırbistan'ın kontrolündeki Kuzey Kosova'nın statüsü konusuna bir çözüm getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kosova, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmiş, ardından da birçok ülke tarafından bağımsız bir ülke olarak tanınmıştı.

Sırbistan ise Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor.

Dacic Sırp medyasına yaptığı açıklamada "Tüm bu uzun toplantılara rağmen, şu an itibariyle bir anlaşmaya varabilmiş değiliz" dedi.

Taçi ise, Brüksel'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kosova'nın Sırplar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının entegrasyonunu sağlayacak önerilerle masaya geldiğini söyledi.

Ancak Taçi'ye göre bu öneriler, Sırbistan tarafından "ikircikle" karşılandı.

Kosova Başbakanı, gelecek haftaya kadar bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu da belirtti.

Görüşmelere başkanlık eden AB Dışişleri Temsilcisi Catherine Ashton, iki taraf arasındaki ayrımların "son derece dar, ancak oldukça derin" olduğunu söyledi.

Kosovalı Arnavut çoğunluk ile Sırplar arasındaki sorunlar son yıllarda özellikle ülkenin kuzeyinde şiddet olaylarına dönüşmüştü.