Akil insanlar listesi açıklandı

Türkiye'de Kürt sorununun çözümü yolunda başlatılan müzakere sürecine katkıda bulunmak üzere hazırlanan 63 kişilik "akil insanlar" heyeti listesi açıklandı.

Dokuzar kişilik gruplar halinde 7 bölgede faaliyet göstermesi planlanan akil insanlar heyetlerinin her birinde bir başkan ve bir başkan vekili olacak.

Önceki gün grup toplantısında akil insanlar heyeti konusunda değinen Erdoğan, "Hem biz bu heyetteki akil insanların görüş ve önerilerini dinleyecek, onlarla istişarelerde bulunacağız, hem de onlar bölgelerimizde bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla, kanaat önderleriyle buluşacaklar" demişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, liste konusunda "Herkesin yapıcı bir şekilde işin içinde olmasının büyük bir katkı olacağını düşündüm" demişti.

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, listeyi eleştirerek, "Kadın sayısı tatmin edici değil. Akademisyen sayısı yetersiz. Hükümetin süreci yürütmesi konusunda bazı problemler var. Bu problem listenin oluşmasına da yansımıştır. Bu eleştiri olarak kabul edilmelidir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise çözüm sürecinde rol alacak akil insanlar heyetinde, ''onun sevdiği adam, bunun sevdiği sanatçı, onun sevdiği yazar'' şeklinde bir seçim yapıldığını savundu.

Akil insanlar heyetinin yedi bölgede başkan ve başkan vekilleri şu isimlerden oluşuyor:

Akdeniz Bölgesi, Heyet Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Başkan Vekili Lale Mansur.

Doğu Anadolu Bölgesi, Heyet Başkanı Can Paker, Başkan Vekili Sibel Eraslan.

Ege Bölgesi, Heyet Başkanı Tarhan Erdem, Başkan Vekili Avni Özgürel.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, Başkan Vekili Kezban Hatemi.

İç Anadolu Bölgesi, Heyet Başkanı Ahmet Taşgetiren, Başkan Vekili Beril Dedeoğlu.

MarmaraBölgesi, Heyet Başkanı Deniz Ülke Arıboğan , Başkan Vekili Mithat Sancar.

Karadeniz Bölgesi, Heyet Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, Başkan Vekili Vedat Bilgin.