HTC-Facebook ortaklığı

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde bugün yapılacak bir tanıtım Facebook'un mobil cihazlar pazarındaki çıkışı olarak görülüyor.

Tayvan merkezli HTC telefonları, Facebook'un ana ekran uygulaması olduğu telefonları piyasaya sürecek.

Bugünkü tanıtımın, Facebook'un yeni gelir kaynaklarına ulaşma arayışının parçası olabileceği söyleniyor.

Facebook'un son bilanço verileri, şirketin 2012 yılında reklam gelirlerini büyük oranda artırdığını göstermişti.

Facebook'un kurucularından Mark Zuckerberg geçen yıl markayı "mobil medya ortamına dönüştürme çalışmalarına öncelik vereceklerini" açıklamıştı.

Facebook'un 1 milyar üyesinin yaklaşık üçte ikisi mobil ortamları kullanıyor.

BBC teknoloji pazarı muhabiri Mark Gregorian, yapılacak olan tanıtımın aslında teknoloji ile ilgili olmadığını, "telefonun ana ekranının "Facebook" olacağını söylüyor.

Muhabirimiz, Facebook'un HTC ile böyle bir işbirliğine gitmesinin, kendi telefon markasını üretmeyi gereksiz görmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Facebooklu telefon Google'un Android teknolojisini kullanacak.

Pazar arayışı

Sosyal paylaşım ortamı Facebook'un hisse senetleri borsada işlem görmeye başlamıştı.

Türkiye, Facebook kullanıcılarının ülke bazında en yüksek olduğu ülkeler arasında bulunuyor.

New York Times'taki haberde Facebook'un yeni pazarlama çıkışıyla, yeni piyasalara yönelmek istiyor olabileceğine işaret ediyor.

Gazetedeki haberde Facebook'un Wall Street baskısı altında olduğunu, bu nedenle hisse ihracatını izleyen bu dönemde gelir yaratmak zorunda hissettiği ifade ediliyor.

Facebook, Amerika'nın kuzeyinde üye başına 4 dolar reklam geliri elde ediyor; Avrupa'da da bu miktar 1 dolar 71 cent ortalamasında; Hindistan ve Brezilya gibi pazarlarda ise bu miktar 50 sent kadar.

İlgili haberler