İran müzakereler öncesinde nükleer programını savundu

İran, uluslararası güçler ile Kazakistan'da yapılacak müzakereler öncesinde nükleer programını savundu.

İran'ın nükleer programı konusundaki baş müzakerecisi Said Celili, uluslarası toplumun Tahran'ın uranyum zenginleştirmesi hakkını kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah edinebileceği kaygısı nedeniyle Tahran yönetimine baskı yapıyor.

Nükleer programının esas olarak enerji amaçlı olduğunu savunan İran ise zenginleştirilmiş uranyumun tıbbi amaçla kullanıldığını belirtiyor.

Tahran yönetimi, nükleer tesislerini denetime tam olarak açmadığı gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarına hedef oluyor.

Celili, Kazakistan'ın başkenti Almaata'da yaptığı açıklamada, "Müzakerelerin tek bir kelime ileriye gidebileceğini düşünüyoruz. O da İran'ın haklarının, özellikle de uranyum zenginleştirme hakkının kabul edilmesidir." dedi.

İran'la görüşmelere İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya katılacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun Madrid'de gazetecilere yaptığı açıklamada, müzakerelerde "anlamlı bir ilerleme" umduğunu söyledi.

5+1 ülkelerinin İran'a bazı yaptırımları gevşetme vaadinde bulunabileceği söyleniyordu.

Bu vaatler, İran'a bir önceki dönemde yapılan önerilerin kısmi olarak gözden geçirilmiş bir hali.

İran yönetimine ait İngilizce yayın yapan Press TV kanalı ise, Tahran'ın yeni bir öneri paketi hazırlayacağını duyurmuştu.

Bunun karşılığında ise İran'dan uranyum zenginleştirmenin askıya alınması; Kum kenti yakınındaki denetimsiz nükleer tesisin kapatılması ve orta düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stokunun ülke dışına çıkarılması isteniyordu.

İlgili haberler