Çin'de kuş gribine karşı önlemler artırıldı

Çin, altı kişinin ölümüne yol açan yeni kuş gribi salgını nedeniyle önlemleri artırdı.

Dört kişinin öldüğü Şanghay'da kümes hayvanlarının satıldığı üç pazar kapatıldı ve kente dışarıdan canlı kuş getirilmesi yasaklandı. Çin yetkilileri şimdiye kadar H7N9 virüsünü görüldüğü 16 vaka tespit edildiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, virüsün insandan insana geçtiğine dair henüz bir kanıt olmadığını söylüyor. Yeni vakaların tümünün Çin'in doğusunda tespit edildiği belirtildi. Şanghay'da bir pazar yerinde satılan güvercinlerde virüs görülmesi üzerine kentte 20 bin kanatlı hayvan itlaf edildi.

Bir başka kentte de bıldırcınlarda kuş gribi görülmesi üzere canlı hayvan satılan pazar kapatıldı. Salgının Şanghaylılar arasında korku yarattığı belirtiliyor.

Hastalığın belirtileri

Yan Zhiçeng adlı bir Şanghay sakini AFP ajansına "Şanghaylılar ördek ve tavuğu çok sever. Şimdi bu hayvanlara dokunamıyoruz bile" dedi. Şao Lingşa adlı bir Şanghaylı da artık geleneksel pazarlara gitmediğini bunun yerine büyük süpermarketleri tercih ettiğini söyledi. Çin'e bağlı Hong Kong'da da kuş gribine karşı önlemler artırıldı. Gümrük noktalarında kontroller sıkışlaştırıldı. Bölge ülkeleri de kuş gribine karşı önlem almaya başladı. H7N9 daha önce insanlarda görülmeyen bir kuş gribi türü.

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tür hakkında çok fazla bir şey bilinmediğini ancak hastalığa yakalananların tümünün ağır zatürre geçirdiğini ayrıca bu kişilerin yüksek ateş ve solunum güçlüğü olduğunu belirtti.

İlgili haberler