Ikea'nın geyik etli lazanyasında domuz eti çıktı

Uluslararası mobilya devi Ikea, domuz etine rastlanması nedeniyle Avrupa'daki mağazalarında gıda reyonlarında sattığı geyik etli lazanyaları geri çektiğini açıkladı.

Ikea'dan yapılan açıklamada, lazanlayaların satışının Mart sonunda durdurulduğu ve bunların domuz eti içerdiğini gösteren testlerin sonucunun Cuma günü belli olduğu belirtildi. Açıklamada domuz etinin insan sağlığı için bir tehdit oluşturmadığı, 'ancak ürünün etiketinde belirtilenin dışında hiç bir içeriğe hoşgörü gösterilmeyeceği' kaydedildi. Avrupa'da daha önce dana eti diye satılan bir çok gıda ürününde at etine rastlanmıştı. Ikea'nın et ürünlerinde de at etine rastlanmıştı. Şirket bu yılın başlarında lokantaları ve gıda reyonlarında sattığı köftelerin satışını durdurmuştu.

Belçika'da bulundu

Şirketin açıklamasında Belçikalı yetkililerin domuz eti tespit etmesi üzerine Kanada geyiği etinden yapılan lazanyaların satıştan kaldırıldığı kaydedildi. İleri testlerde Familjen Dafgard adlı şirketten alınan lazanyaların yüzde 1,4 oranında domuz eti içerdiği belirtildi. Bunun üzerine 17,600 paket lazanya raflardan kaldırıldı. Local adlı İsveç gazetesine göre, tedarikçi şirket, bu durumun tesiste farklı etlerin işlenmesi ve yeterince temizlik yapılmamasından kaynaklandığını açıkladı.

İlgili haberler