ABD: İran'la görüşme süresi sonsuz değil

Türkiye-ABD görüşmeleri

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'ı uyararak nükleer programı ile ilgili görüşmelerin sonsuza kadar devam etmeyeceğini ifade etti.

Ortadoğu ve Asya'daki 10 günlük gezisine başlayan Kerry İstanbul'da yaptığı açıklamada İran'da Haziran ayında seçimlerin durumu zorlaştırdığını ama ABD Başkanı Obama'nın diplomatik süreç yürütülmesinde ısrarcı olduğunu söyledi.

Kerry'nin ziyareti ABD başkanının Türkiye ile İsrail arasında bir yakınlaşmaya arabuluculuk yapmasını izliyor.

İsrail, Gazze'ye İnsani Yardım Konvoyu'na yönelik askeri operasyonda 9 Türkiye vatandaşının ölümü nedeniyle 3 yıl sonra özür dilemiş, ilgili telefonu İsrail Başbakanına Barack Obama vermişti.

Türkiye ile İsrail, şimdi İsrail'in ölenlerin yakınlarına vereceği tazminat ile ilgili görüşme yapacak.

Tazminat komisyonunun eş başkanlıklarını Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı’nın özel temsilcisi, İsrail Güvenlik Konseyi üyesi Joseph Ciechanover üstlenecek.

ABD Dışişleri Bakanı İstanbul'da ilk olarak Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

Kazakistan'daki görüşmeler

Kazakistan'ın başkenti Almatı'da İran'ın nükleer programı ile ilgili yapılan uluslararası görüşmeler sonuç alınamadan sona erdi.

Avrupa Birliği'nin üst düzey bir yetkilisi ile İran heyetinin başkanı ortaya konulan önerilerin karşı taraf tarafından algılanmadığı ya da kabul görmediğine işaret eden açıklamalar yaptı.

Avrupa Birliği'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, görüşmelerde gelinen aşamayı anlamak ve değerlendirmek için başkentlerde değerlendirme yapacaklarını söyledi.

İran temsilcisi Said Celili "Eylem planımızı sunduk, karşı taraf hazır değildi, konuyu ele almak için zaman istediler" dedi.

AB temsilcisi Ashton, iki tarafın içerik açısından birbirinden çok uzak birer pozisyonda olduğunu" söyledi.

Ashton kendileri açısından asıl sorunun İran'dan içeriğe ilişkin bir yanıt alamamak olduğunu, İran'ın bir anlamda görüşmelere katılır gibi yapıp tam olarak kendisini vermediğini söyledi. Avrupa Birliği temsilcisi, böyle bir katılım olması halinde gerçek ilerleme olabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nin aldığı kararlar İran'a karşı ağır ambargolar uygulanmasına yol açıyor.

İran'da yaptırımların etkisi zaman zaman tartışma konusu oluyor.

Almatı'daki görüşmelere P5+1 olarak anılan grubun karşında İran katıldı: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya nükleer programın en hassas bölümlerinin durdurulmasını, yaptırımların kaldırılmasını öneriyor.

Almatı'daki görüşmeler daha önce yapılan turların bir devamı niteliğinde.

İran devrim yılları öncesinden itibaren nükleer program yürütmeye çalışıyor.

Batı başkentlerinde İran'ın nükleer silah üretebileceği kaygıları dile getirilirken İran programın barışçıl, enerji üretmeye yönelik olduğunu söylüyor.

İlgili haberler