Thatcher'ın ardından İngiltere basını 'mirasını' tartışıyor

Bu sabah İngiltere gazeteleri, neredeyse baştanbaşa dün ölen eski başbakan Margaret Thatcher ile dolu.

Eski başbakanın özel ve siyasi hayatının dönüm noktalarına ait fotoğraflara, ayrıntılı biyografilere ve Thatcher'ın geride bıraktığı mirası değerlendiren analizler geniş yer buldu basında.

Gazeteler, sadece İngiltere için değil, dünya için de geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran siyasetçilerden biri olan Margaret Thatcher ile ilgili özel ekler de hazırladı.

Falklands Savaşı'ndan madenci sendikalarına karşı giriştiği mücadeleye, suikast girişiminden kıl payı kurtulduğu İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA'ya karşı duruşundan ekonomide devletin rolünü azaltan ve özelleştirme yanlısı yönetim anlayışını benimsemesine kadar Thatcher'ın yaşamının her noktası bu sabah yeniden tartışılıyor. Thatcher'ın mirasına dair değerlendirmelerin, genelde ilgili gazetenin siyasi tutumu doğrultusunda yapıldığı da gözden kaçmıyor.

Ama bütün yorumlarda ortak vurgu Thatcher'ın İngiltere, hatta dünya tarihine vurduğu büyük damganın etkilerinin hala hissedildiği.

'Mirası bölünme, bencillik ve açgözlülük'

Sol eğilimli Guardian'ın başyazısında dikkat çeken satırlar şöyle; "İçgüdü, eğilim ve uygulamada bir kutuplaştırıcıydı. Bireyciliği ve ulus devleti göklere çıkartıyordu ama toplulukları bir arada tutan bağlara yönelik pek bir şey hissetmiyordu. Sık sık olduğu gibi 'halkımız' hakkında konuşmalar yaptığında İngiltere halkını değil, kendisi gibi düşünen ve önyargılarını paylaşanları kast ediyordu. Düzensizlikten, gerilemeden ve kötü davranışlardan nefret ediyordu ama tüm bunları besleyen ve hala beslemekte olan sosyal ve kültürel kutuplaşma sürecini yöneten imparatoriçeydi. Müthiş önemli bir liderdi, birçok yönden de çok büyük bir kadındı. Mezarının üzerinde dans edilmemeli ama devlet töreni olmaması da doğru. Mirası bölünme, bencillik, açgözlülük kültürü oldu ve bütün bunların toplamı, özgürleştirdiğinden çok daha fazla insan ruhunu zincirledi"

'Doğru seçimleri yaptı'

Siyasi yelpazenin sağında yer alan Times ve Daily Telegraph gibi gazetelerse övgülerle uğurluyor eski İngiltere Başbakanını.

Örneğin Times, Thacther'ın İngiltere'nin kendine güvenini kaybettiği bir dönemde iktidara geldiğini ve iktidarındaki bütün büyük sorunlar karşısında doğru seçimleri yaptığını vurguluyor. Independent'ta İngiliz solunun Thathcer'ın ölümüne tepkileriyle ilgili haber dikkat çekiyor.

Gazete, İşçi Partili siyasetçilerin dikkatle yazılmış metinlerle yaptıkları açıklamalarla Thacther'ın ölümüne tepki gösterdiğini söylüyor.

'Bugünkü krizlerin sorumlusu'

Gazete, eski Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone'un 'Bugünkü barınma, bankacılık ve sosyal yardım krizlerini yaratan oydu. Bugün yaşadığımız tüm büyük sorunlarımızın nedeni, [Thatcher’ın] aslında temelde yanılıyor olmasıydı. " şeklindeki sosyal medya mesajına yer veriyor. Independent, Glasgow'da 300, 1981'deki sokak isyanlarının merkezi Londra'nın Brixton semtinde de 100 kişinin Thacther'ın ölümünü sokak partileriyle kutladığını da belirtiyor. Gazete ayrıca, bir sosyal medya gözlem şirketinin analizine göre, sosyal medyada Thatcher'ın ölümüyle ilgili her üç yorumdan birinin olumsuz olduğunu ifade ediyor.

İlgili haberler