Dicle Üniversitesi iki gündür durulmuyor

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesinde İslami bir konferans için bildiri dağıtıp afiş asmak isteyen bir grup öğrenci ile PKK-BDP çizgisindeki öğrenciler arasında dün başlayan gerilim bugün de devam etti.

Dün Mimarlık Fakültesi'nde başlayan olaylar bugün, Kutlu Doğum Haftasına ilişkin afiş asmak isteyen Hizbullah örgütüne yakın gençler ile kendilerini "Yurtsever" olarak niteleyen öğrenciler arasındaki çatışmalarla devam etti.

Diyarbakır'da polisin açtığı ateş sonucu Dicle Nehri'ne atladığı iddia edilen ve 12 gündür haber alınamayan 19 yaşındaki Murat İzol'un cesedinin önceki gün bulunması üzerine kentte gerginlik artmıştı.

Birkaç öğrencinin yaralanmasıyla bütün üniversiteye dağılan olaylarda kendilerini Hizbullahçı diye niteleyen ve "Kahrolsun PKK" sloganları atan bir grup yanlarında getirdiği satır, sopa ve silahlarla tehditlerde de bulundu.

Yurtsever öğrencilerin de buna karşı çıkmasıyla iki gündür yaşanan olaylar sebebiyle üniversitede sınavlar kimi fakültelerce iptal edildi.

Öğrencilere helikopterle müdahale

Güvenlik görevlileri BDP çizgisindeki öğrencilerin, kampüs yakınındaki boş araziden kalabalık şekilde okula girmeye çalışması üzerine helikopterlerden gaz bombası atarak kalabalığa müdahale etti.

Diyarbakır bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ve Barış ve Demokrasi Partisi Kars milletvekili Mülkiye Birtane'nin olaylara müdahale etmek ve yetkililerle görüşmek üzere kampüse gelmesiyle yatışan grup belediye otobüslerine binerek üniversiteden ayrılmaya hazırlandığı sırada polisin müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Demokratik Toplum Kongresi eş başkanı Aysel Tuğluk polis müdahalesi sırasında başına isabet eden soda şişesi ile yaralandı.

Bazı üniversite öğrencileri Hizbullahçı grup için 'Dışarıdan gelmiş yaşları oldukça büyük, sakallı adamlardı. Ellerinde satır, sopa ve demir çubuklar vardı.' dedi.

Eğitim Fakültesi'nde yaşanan kavganın ardından yaralı halde gözaltına alınarak Akrep tipi zırhlı araçta bekletilen bazı öğrenciler, milletvekillerinin kampüse gelmesiyle birlikte ambulanslarda tedavi edildikten sonra serbest bırakıldı.

Arkadaşlarının serbest bırakılmasının ardından yüzlerce öğrenci hem kavga sırasında polisin tutumunu hem de dün cenazesine ulaşılan Murat İzol'un Fiskaya semtinde bulunan evini ziyaret etmek amacıyla yürüyüşe geçti.

Ancak üniversite kapısının bulunduğu kavşağa ulaşan öğrencilere geriden gelen polisler, tazyikli su ve gaz bombalarıyla tekrardan müdahale etti.

Polisin müdahalesiyle öğrenciler taşlarla karşılık vererek üniversite kampüsu içerisine girdi.

Akşam saatlerinde öğrenciler, üniversite de yaşanan olaylar ile polis müdahalesini merkezdeki Ofis semtinde bir araya gelerek protesto etti.

Olayların ardından grup yarın tekrar Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi önünde toplanma çağrısı yaparak dağıldı.