Kuzey Kore'ye siber saldırı suçlaması

Güney Kore, geçen ay düzenlenen bir dizi üst düzey siber saldırının arkasında Kuzey Koreli casusların olduğunu açıkladı.

Saldırı sonucunda on binlerce bilgisayarın bozulduğu, bankalar ve televizyon kanallarındaki işlerin aksadığı belirtiliyor.

Seul'deki uzmanlar, saldırıda kullanılan kodlardan bazılarının geçmişte Pyongyang'la bağlantılı bir saldırıda kullanılanlarla aynı olduğunu söylüyor.

Bu iddialar, Kore yarım adasındaki gerilimin bir başka boyutla da artmasına yol açtı.

Kuzey Kore, Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kore'de çalışan yabancıların, "ülkeden ayrılmak için planlar yapmaya" çağırmış, termo-nükleer savaş uyarısında bulunmuştu.

Güney Kore Dışişleri Bakanı ise bu açıklamanın ardından, komşu devletin ilerleyen günlerde kıtalararası füze fırlatabileceğine dair ciddi bir risk olduğunu söyledi.

Kuzey Kore, siber saldırı iddiasıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

20 Mart günü yapılan siber saldırıda, Güney Kore'deki 48 bin bilgisayar ve sunucu zarar gördü.

Saldırıda, KBS, MBC ve YTN adlı televizyon istasyonun bilgisayarları çökertildi ve Shinhan, NongHyup ve Jeju bankalarında işlemler durduruldu.

Seul'deki araştırmacılar, ilk bulgularının saldırının Kuzey Kore'nin askeri Genel Keşif Ofisi tarafından düzenlendiğine işaret ettiğini söylüyor.

Araştırmacılar, 49 internet protokol adresinden 22'sinin de, son beş yılda Kuzey Kore'ye atfedilen saldırılarda kullanılan adreslerle aynı olduğuna da dikkati çekiyor.