Şam: Kimyasal silah soruşturması genişletilemez

Suriye yönetimi, ülkedeki çatışmalarda kimyasal silah kullanımını araştırmak isteyen BM'nin, 'soruşturmayı tüm ülkeye yayma girişimini' reddettiğini duyurdu.

BM soruşturması Halep'teki Han el Assal köyünde geçen ay yaşanan olaylar üzerine başlatılmıştı.

Şu anda Kıbrıs'ta bulunan BM'ye bağlı bir denetim heyeti iddiaları araştırmak için Suriye'ye giriş izni bekliyor.

Ancak resmi Suriye medyasında yer alan haberlerde, 'Suriye'nin BM'nin soruşturmayı tüm ülkeye yayma girişimlerini' reddettiği belirtildi.

Bu arada yine devlet medyası, başkent Şam'ın merkezinde bomba yüklü bir aracın havaya uçması sonucu en az 15 kişinin öldüğünü duyurdu.

Suriye yönetimi ve muhalif güçler Han el Assal'daki olay nedeniyle birbirini suçluyor.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'ın heyetin 'ek görevler yapmasını' ve denetçilerin tüm ülkeye yayılmasını istediğini belirtti.

'Egemenliği ihlal'

Yetkili, bu durumun 'Suriye'nin egemenliğini ihlal' anlamına geleceğini vurguladı.

Söz konusu Dışişleri Bakanlığı yetkisi 'Ban'ın 'Meselenin aslından saparak, Suriyeli kanı dökülmesine verdikleri destekle bilinen ülkelerin baskısına boyun eğmesinden üzüntü duyduklarını' belirtti.

Suriyeli yetkili ayrıca, "Irak'ta oynadıkları olumsuz rol göz önüne alındığında, Suriye BM Genel Sekreterliği'nin bu manevralarını kabul edemez." diye konuştu.

Hollanda'nın Lahey kentinde konuşan BM Genel Sekreteri Ban ise, 'kimyasal silah kullanımına dair tüm ciddi iddiaların vakit kaybedilmeden koşulsuz ve istisnasız bir şekilde incelenmesi gerektiğini' söyledi.

Suriye, kimyasal silah kullanımını yasaklayan Uluslararası Kimyasal Silah Anlaşması'na imza atmayan birkaç ülkeden biri.

Suriye'nin hardal gazı ve sarin gibi kimyasal silahlara sahip olduğuna inanılıyor.

Şam'daki bombalı saldırı

Bu arada, Suriye'nin başkenti Şam'ın merkezinde bomba yüklü bir aracın patlatılması nedeniyle en az 15 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Bir intihar bombacısı tarafından düzenlendiği belirtilen saldırının, Suriye Merkez Bankası yakınlarındaki kalabalık ve meskûn bir bölgede yaşandığı bildiriliyor.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı başlayan isyanda iki yıl içinde en az 70 bin kişi öldü.

İlgili haberler