ABD Senatosu silah tartışmasına hazırlanıyor

ABD Senato'su silah satın almayı güçleştirmeyi öngören bir yasa tasarısını görüşüp görüşmeyeceğine karar verirken, silah karşıtları da duygusal bir eylemle kampanyayı sürdürdü.

Washington DC'de, Aralık ayından bu yana silahlı şiddet olaylarında yaşamını yitiren 3 bin 300 kişi için hazırlanan temsili bir mezarlıkta yapılan ayini, din adamları yönetti.

Tören sırasında tek tek ölenlerin isimleri okundu.

Eğer Senato silah satın alan kişiler hakkında daha sıkı araştırma yapılmasını öngören yasa tasarısının görüşülmesi yönünde oy kullanırsa, yıllardır ilk kez bir sınırlama düzenlemesi bu aşamaya kadar gelebilmiş olacak.

Amerikan vatandaşlarının silahlanma hakkını savunanlar, yeni sınırlama teşebbüslerine direneceklerini, Amerikan Anayasası'nın böyle bir sınırlamayı yasakladığnı söylüyorlar.

Şu anda ruhsatsız silah satışı yapanlar, sattıkları kişinin sabıka kaydı olup olmadığını kontrol etmiyorlar.

Senato'daki Demokratlar en azından tasarının görüşülmesini kabul edebilecek sayıda Cumhuriyetçi senatörü kendi taraflarına çektiklerini düşünüyorlar.

Ama gözlemciler, yasa tasarısının görüşülmesi kabul edilse bile yasalaşmasının önüne çok sayıda engel çıkabileceğine dikkat çekiyorlar.

İlgili haberler