G8 bakanları Kuzey Kore'yi kınadı

G8 ülkeleri Dışişleri Bakanları, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve kıtalararası füze programlarını "en sert şekilde" kınadıklarını açıkladı.

Kore yarımadasındaki gerilim son haftalarda artış göstermişti.

Bakanlar, Suriye'deki "çatışmanın ortaya çıkardığı insanlık trajedisi konusunda da derin kaygılara sahip olduklarını" söyledi.

G8 bakanları, çatışmalar sırasında çatışma bölgelerindeki cinsel şiddete karşı tarihi olduğunu belirttikleri bir anlaşmaya da imza attılar.

G8 ülkeleri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Kanada ve Rusya'dan oluşuyor.

Grubun dönem başkanlığını ise İngiltere yapıyor.

Dışişleri Bakanları toplantısında aynı zamanda, bu yıl Kuzey İrlanda'da düzenlenecek G8 zirvesine hazırlık niteliğinde.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi ya da nükleer deneme yapması durumunda, daha ileri önemli bazı önlemler almaya karar verdik" dedi.

Muhabirler, Japonya'nın, krizle ilgili güçlü bir dayanışma mesajı için bastırdığını belirtiliyor.

Kuzey Kore bir süredir, Güney Kore, Japonya ve bölgedeki Amerikan üslerine yönelik tehditlerde bulunuyor.

Hague, bakanların Kuzey Kore'nin başvurduğu "saldırgan retoriği" kınadıklarını ve bu durumun ancak bu ülkenin daha fazla izole edilmesiyle sonuçlanacağını da söyledi.

BBC Diplomasi Muhabiri James Robbins bakanların, Pyongyang'ın savaş tehditleri ve yeni füze denemesine yönelik hazırlıkların 'tehlikeli bir kışkırtma' olduğu konusunda görüş birliği içinde olduğunu söylüyor.

Güney Kore, Kuzey Kore'nin füze denemesi hazırlığı yaptığına yönelik işaretler alınması üzerine, ülkedeki alarm seviyesini yükseltmişti.

Suriye krizi

Hague toplantının bir başka önemli konusu olan Suriye kriziyle ilgili olarak da dünyanın "sorumluluklarını yerine getirmeyi başaramadığını" ve bu konuda görüş ayrılıklarının sürdüğünü söyledi.

Kuzey Kore'nin tersine, Suriye, G8 içinde görüş ayrılıkları yaratan bir başlık.

Rusya'nın Suriye'ye yönelik sert önlemlere destek vermesi beklenmiyor.

Bu arada G8 ülkelerinin dışişleri bakanları Çarşamba günü Suriye muhalefetiyle de görüştü.

Muhabirler, muhalif güçlerle El Kaide arasındaki bağları gösteren yeni kanıtların, ortak bir tutum benimsenmesini daha da zorlaştırdığını kaydediyor.

İlgili haberler