Kuzey Kore krizi: Kerry Asya turuna Seul'den başladı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Kore yarımadasında tırmanan krizle ilgili temaslarda bulunmak üzere çıktığı Asya turuna Güney Kore'nin başkenti Seul'den başladı.

Kerry, Seul'de Güney Kore Devlet Başkanı Geun -hye, dışişleri bakanı ve ülkedeki Amerikalı komutanlar ile biraraya geliyor.

ABD yetkilileri Asya turu sırasında Kerry'nin, Çin'i Kuzey Kore üzerindeki nüfuzunu kullanmaya ikna etmeye çalışacağını söylüyorlar.

Bir Amerikalı yetkili "Çin'in istikrardan büyük çıkarı var ve Kuzey Kore'nin nükleer başlıklı füze arayışı istikrarın en büyük düşmanı. Bu bizimle Çinliler arasında çok güçlü bir ortaklık oluşturuyor" diye konuştu.

Kerry ile seyahat eden BBC muhabiri Kim Ghattas, dışişleri bakanının ayrıca bölgedeki müttefiklerine, ülkesinin desteği konusunda güvence de vereceğini vurguluyor.

Tehdit gerçek mi?

Kerry'nin ziyareti öncesinde ABD'de yayımlanan bir raporda Kuzey'in, nükleer başlıklı bir füze fırlatabilecek durumda olduğu kaydedilmişti.

Savunma İstihbarat Kurumu DIA (Defense Intelligence Agency) tarafından yayımlanan raporun bir Kongre üyesi tarafından açıklanan, gizli olmayan bölümünde, Pyongyang'ın bir füzeye nükleer başlık takabilecek teknolojiye ulaştığı konusunda "makul bir kanaat" oluştuğu belirtilmiş, ama böyle olsa bile füzenin "güvenilirliğinin düşük" olacağı kaydedilmişti.

Yine de Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon Kuzey Kore'nin böyle bir silahı tamamen geliştirip denediğini söylemenin doğru olmayacağını bildirmişti.

Pentagon durumu izlemeye devam edeceğini bildirmiş ve Kuzey Kore'yi "uluslararası taahhütlerine uymaya" davet etmişti.

Kerry'nin gezisi öncesinde Kuzey Kore iki Musudan balistik füzesini doğu kıyılarına nakletmişti. Bunların menzili konusunda farklı tahminler var. Ama 4 bin kilometreye erişebileceğini düşünen uzmanlar var. Bu da Guam'daki Amerikan askeri üssünün Kuzey Kore füzelerinin menzili içinde olması demek. Ama Musudan füzelerinin daha önce hiç denenmediği düşünülüyor.

Dışişleri Bakanı olduktan sonra ilk Asya turuna çıkan John Kerry, yarın Pekin'e, Pazar günü de Tokyo'ya geçerek Kuzey Kore ağırlıklı temaslarını sürdürecek.

ABD ve Çin'den son açıklamalar

ABD Başkanı Barack Obama son olarak Kuzey Kore'yi "saldırgan yaklaşımınına" son vermeye ve gerilimi düşürmeye çağırmıştı.

Çin ise Kuzey Kore sınırına asker yığdığı haberlerini yalanladı.

Pekin'de açıklama yapan bir savunma bakanlığı yetkilisi, Şinhua ajansına "Kore yarımadasındaki gelişmeleri dikkatle izlediklerini ve daima Kuzeydoğu Asya'da istikrar ve barışı korumaya kararlı olduklarını" söyledi.

Kuzey Kore, Şubat ayında yaptığı üçüncü nükleer denemeden sonra Birleşmiş Milletler tarafından konan yaptırımlar ardından savaşçı söylemini tırmandırmaya başlamıştı.

Kuzey, eski bir nükleer reaktörü yeniden açtığını duyurmuş, Güney ile olağanüstü durumlarda kullanılan iletişimi kesmiş ve güvenliklerini garanti edemeyeceğini söyleyerek ülkeleri, diplomatlarını çekmeye çağırmıştı.

Ama son bir kaç gündür Kuzey Kore medyası daha çok ülkenin kurucusu Kim İl Sung'un doğum günü dolayısıyla Pazartesi günü yapılacak törenlere odaklandığı gözleniyor.

İlgili haberler