ABD'den K. Kore'ye uyarı: Füze atışı 'büyük hata' olur

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının 'provokatif bir eylem' ve 'büyük bir hata' olacağını söyledi.

Kerry, Kore yarımadasında tırmanan krizle ilgili temaslarda bulunmak üzere çıktığı Asya turuna Güney Kore'nin başkenti Seul'den başladı.

K. Kore iki füzesini doğu kıyısına çekince Güney Kore alarma geçmişti.

Kerry, ABD'nin kendisini ve müttefiklerini korumak için gerekeni yapacağını tekrarladı.

Fakat, Kuzey Kore'nin nükleer savaş başlığına sahip olduğu yönünde ABD'de çıkan haberlerde vurgulanan denenmiş ve çalışır durumda bir aygıt tespitinin "doğru olmadığını" ifade etti.

Savunma İstihbarat Kurumu DIA tarafından yayımlanan raporda, Pyongyang'ın bir füzeye nükleer başlık takabilecek teknolojiye ulaştığı konusunda "makul bir kanaat" oluştuğu belirtilmiş, ama böyle olsa bile füzenin "güvenilirliğinin düşük" olacağı kaydedilmişti.

'Füze değil gıda lazım'

Kuzey Kore'nin, ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğum günü olan15 Nisan'da füze fırlatması ihtimali üzerinde duruluyor.

K. Kore iki Musudan balistik füzesini doğu kıyılarına nakletmişti. Bunların menzili konusunda farklı tahminler var. Ama 4 bin kilometreye erişebileceğini düşünen uzmanlar var.

Bu da Guam'daki Amerikan askeri üssünün K. Kore füzelerinin menzili içinde olması demek. Ama Musudan füzelerinin daha önce hiç denenmediği düşünülüyor.

Güney Koreli mevkidaşı ile düzenlenen ortak basın toplantısında Kerry, K. Kore lideri Kim Jong-un'un füze fırlatmaya karar vermesi halinde "uluslararası toplumu ve kendi sorumluluklarını bilerek gözardı etmiş olacağını" ve bunun "insanların tansiyonunu yükseltecek olan provokatif ve istenmeyen bir eylem olacağını" ifade etti.

Kerry, "Kendi halkını daha fazla yalnızlaştıracağı için böyle bir şey yapması büyük bir hata olur... Halkının füzeye değil gıdaya ihtiyacı var" dedi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile görüşmesinde onun nükleer silahlardan arınmış barışçıl Kore vizyonunu ortaya koyduğunu ifade eden Kerry, Kuzey ile Güney arasındaki ilişkilerin bir an önce gelişebileceği inancıyla çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Kerry, "Kuzeyli liderler, özellikle bunlardan biri doğru kararlar alırsa dünya daha güzel bir yer olacaktır" dedi.

Kerry Cumartesi günü Çin'e geçerek bölgedeki gerginliği dindirmek için Çinli liderlerden Pyongyang üzerindeki etkisini kullanmalarını isteyecek.

Çin, Perşembe günü Kuzey Kore sınırı yakınlarındaki bir kentte sivillere yönelik acil durum tatbikatı yapmıştı.

İlgili haberler