Almanya: NSU davasını yabancı gazeteciler izleyebilecek

nsu
Image caption NSU saldırılarında ölenler, geçen yıl Kasım ayında Almanya'nın başkenti Berlin'de bir yürüyüşle anılmıştı.

Almanya'da sekizi Türk, toplam 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü (NSU) üyelerinin yargılanacağı davayı Almanya dışından medya mensupları da izleyebilecek.

Münih Mahkemesi'nin bir uygulamasının bir sonucu olarak Türkiye'den hiç bir medya mensubunun duruşmaları izleyemeyeceği ortaya çıkmıştı.

Sabah gazetesi itiraz etmiş, konu Federal Yüksek Mahkeme'ye havale edilmişti.

Almanya’da kimilerinin “Yüzyılın davası“ olarak nitelediği dava Çarşamba günü başlıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, medya kuruluşlarına başvuru sırasına göre duruşma salonunda yer vermişti.

Başvuruların başına ayrılan koltuk sayısından çok daha fazla olması nedeniyle, sadece 3 saatlik bir zaman dilimine sıkışan akreditasyon süresinde Türk medyasının şansı yaver gitmeyince, duruşmaya Türkiye’den hiç başını yayın kuruluşunun giremeyeceği ortaya çıkmış ve Alman kamuoyunda yoğun bir tartışmaya yol açmıştı.

Eşitlik ilkesine aykırı

YÜksek Mahkeme “NSU davasını görecek olan Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi‘nin uyguladığı akreditasyon yöntemi yüzünden duruşma salonunda Türk medyasına yer verilmemiş olmasının eşitlik hakkının ihlali anlamına geldiği“ni belirtti.

Zaten daha önce de Türkiye’nin Almanya’daki büyükelçisine de duruşma salonunda sabit bir yer ayrılmamış olması hayal kırıklığı yaratmış ama diplomatik girişimlerle konunun skandala dönüşmesi son anda önlenerek Türk büyükelçisine duruşma salonunda sabit bir yer ayrılmıştı.

3 kilişik Türk gazeteci kontenjanı

8’i Türk, 1’i Yunan, 1’i Alman polisi 10 kişiyi, on yıllık bir zaman diliminde seri cinayet yönetimiyle katletmek ve NeoNazi örgütlenme içinde olmakla suçlanan 3 kişinin davasında “Türk medyasına en az 3 kişilik kontenjan ayrılması“ öngörülüyor.

Konunun uzmanları, mahkemenin halihazırda medya için basın tribününde ayrılmış toplam 50 koltuğa 3 ila 4 koltuğun daha ilave edilebileceğini, bu koltukların ise akreditasyon başvurusu yapmış Türk medya mensupları arasında kura çekilerek belirlenebileceğini söylüyorlar.

Bir ihtimal de basın akreditasyon işleminin tekrarlanması.

Ancak bu önümüzdeki Çarşamba günü başlaması öngörülen davanın ertelenmesi anlamına geleceği için fazla ihtimal verilmiyor.

Bu arada Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kararı Alman kamuoyunu fazlasıyla rahatlatmışa benziyor.

Kararın Almanya’da siyasetin tatile girdiği cuma akşamı mesai saatinden sonra açıklanmasına rağmen, Alman hükümetinden başlayarak, konuyla ilgili son günlerde görüş bildiren tüm siyasetçiler açıklama yaptılar ve Anayasa Mahkemesi kararının “Almanya yakın tarihinin yüzkarası Neonazi cinayetleri konusunda Alman adaletinin kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı güvenirliliği yeniden tesis ettiğini“ vurguladı.

Beate Tschaepe'nin durumu ne olacak?

Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü NSU davasında, aslında sadece bir asıl sanık ve örgüte çeşitli yollardan destek verdikleri iddia edilen dört sanık daha yargılanıyor.

Image caption NSU üyeleri Uwe Boehnhardt ve Beate Tschaepe.

Cinayetleri işlediği düşünülen asıl 2 şüpheli yakalanmalarından kısa bir süre intihar etmişti.

Çarşamba günü hâkim karşısına, çıkacak olan ve tüm gözlerin üzerinde olduğu kadın sanık Beate Tschaepe ile ilgili olarak şu ana kadar sadece katil arkadaşlarına yardım ve yataklık ettiği ve iki bombalama ve 15 banka soygununa katıldığına ilişkin deliller olduğu söyleniyor.

Savcılık ve maktul yakınlarının avukatları Beate Tschaepe’nin örgütün işlediği toplam 10 cinayette de parmağı olduğunu ispatlamaya çalışacaklar.

Sanık Beate Tschaepe’nin avukatları ise 2 buçuk yıl sürmesi beklenen davada müvekkillerinin hiç konuşmayacağını bildirdi.

Şimdi tüm gözler savcılıkta.

Savcılık Beate Tschaepe’nin cinayetlere doğrudan karıştığını ispatlayabilecek mi?

Mahkeme katillere yardım ve yataklık ettikleri iddia edilen diğer sanıkların da suçunu ispat edip, gerek maktul yakınlarını gerekse kamuoyunu tatmin edecek cezalar verebilecek mi?

İlgili haberler