Mübarek'in hâkimi davadan çekildi

mubarak
Image caption Mübarek, bekletildiği büyük kafesin içinden mahkeme salonundakileri selamladı.

Mısır’da ayaklanmalar sırasında göstericilerin öldürülmesi emrini vermekle suçlanan eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in, Kahire’de yeniden görülen davasına bakan hâkim, davadan çekildiğini açıkladı.

Reuters haber ajansına göre, Mustafa Hasan Abdullah adlı hâkim, ‘kendisini tedirgin hissettiği’ gerekçesiyle aldığı bu kararı duruşma başlarken duyurdu ve dava dosyasını İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkemenin dava için yeni bir heyet ataması bekleniyor.

Mübarek, 2011 yılının Haziran ayında mahkeme önüne çıkmış, göstericileri öldürme emri verme suçundan ömür boyu hapse mahkûm edilmişti.

Mısır Temyiz Mahkemesi ise Ocak ayında Mübarek, Eski İçişleri Bakanı Habib el Adli ve altı yardımcısının davalarının yeniden görülmesine hükmetti.

İki önce çıkan ayaklanmalarda en az 850 kişi öldü.

Devlet televizyonunun paylaştığı görüntülerde, sağlık sorunları yaşayan 84 yaşındaki Mübarek’in, Kahire’de yattığı askeri hastaneden mahkeme salonuna bir helikopterle getirildiği görülüyor.

Sedye üzerinde mahkeme salonuna giren Mübarek’in üstünde beyaz bir kıyafet, gözlerinde siyah gözlükler vardı ve damarlarına serum takılıydı.

Mübarek salonda geniş bir kafes içinde bekletildi.

Mübarek’in iki oğlu ve İçişleri Bakanı el Adli de yeniden yargılanacak.

El Adli, göstericilerin ölümünde parmağı olduğu gerekçesiyle müebbet, yolsuzluk yaptığı suçlamalarıyla da 5 ve 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İlgili haberler