Almanya'daki Neo Nazi davası ertelendi

Almanya'da sekizi Türk, toplam 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü üyesi Beate Zchaepe'nin yargılanacağı dava, Türk gazetecilerin katılımıyla ilgili tartışma nedeniyle ertelendi.

Davanın ilk duruşması bu Çarşamba günü başlayacaktı.

Ancak basın mensuplarının akreditasyona zaman tanımak için duruşma 6 Mayıs'a ertelendi.

Münih Mahkemesi'nin bir uygulamasının bir sonucu olarak Türkiye'den hiç bir medya mensubunun duruşmaları izleyemeyeceği ortaya çıkmıştı.

Sabah gazetesi itiraz etmiş, konu Federal Yüksek Mahkeme'ye havale edilmişti.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, medya kuruluşlarına başvuru sırasına göre duruşma salonunda yer vermişti.

Başvuruların başına ayrılan koltuk sayısından çok daha fazla olması nedeniyle, sadece 3 saatlik bir zaman dilimine sıkışan akreditasyon süresinde Türk medyasının şansı yaver gitmeyince, duruşmaya Türkiye’den hiç başını yayın kuruluşunun giremeyeceği ortaya çıkmış ve Alman kamuoyunda yoğun bir tartışmaya yol açmıştı.

Yüksek Mahkeme “NSU davasını görecek olan Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi‘nin uyguladığı akreditasyon yöntemi yüzünden duruşma salonunda Türk medyasına yer verilmemiş olmasının eşitlik hakkının ihlali anlamına geldiği“ne karar vermişti.

Sekizi Türk, biri Yunan, biri de Alman polisi 10 kişiyi, on yıllık bir zaman diliminde seri cinayet yönetimiyle katletmek ve NeoNazi örgütlenme içinde olmakla suçlanan 3 kişinin davasında “Türk medyasına en az 3 kişilik kontenjan ayrılması“ öngörülüyor.