Güney Kıbrıs vatandaşlık kanunlarını gevşetiyor

Güney Kıbrıs hükümeti, Avrupa Birliği kurtarma paketi gereğince en az 3 milyon euro zarar eden yabancı yatırımcılar için vatandaşlık kanunlarını gevşetiyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, özellikle Rus işadamlarını etkileyecek olan yeni önlemlerin bugünkü kabine toplantısında onaylanacağını açıkladı.

Rus yatırımcıların Kıbrıs bankalarında milyarlarca euro mevduatı bulunuyor.

100 bin euro'dan fazla mevduat sahiplerine %40 vergi öngören AB ve IMF güdümlü kurtarma paketi yatırımcıları öfkelendirmişti.

Limasol'da düzenlenen Rus işadamları konferansında konuşan Anastasiadis, yeni tedbirlerin, Rus yatırımcıların zararının bir kısmını telafi edeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı, 15 Mart'tan önce mevduat sahibi olan ve kurtarma paketi gereğince en az 3 milyon euro kaybetmiş olan yabancı yatırımcıların Kıbrıs vatandaşlığı başvurusunda bulunabileceğini açıkladı.

G. Kıbrıs'ın mevcut "yatırım yoluyla vatandaşlık" programı da gözden geçirilerek vatandaşlık başvurusu yapabilmek için gerekli yatırım miktarı 10 milyondan 3 milyon euro'ya düşürülecek.

Anastasiadis, vatandaşlık başvurusunda bulunanların beş yıl boyunca Kıbrıs bankalarında 15 milyon euro tutma koşulunun da kaldırılarak paralarına anında erişim imkanı verileceğini bildirdi.

2004'te AB'ye katılan Kıbrıs'ın büyüklüğü 18 milyar euro dolayındaki ekonomisi, Euro Bölgesi içinde % 0,2'den az paya sahip.

İlgili haberler