Londra Maratonu'nda güvenlik gözden geçirilecek

ABD'nin Boston kentindeki maratonda meydana gelen patlamaların ardından, bu Pazar günü koşulacak Londra Maratonu'ndaki güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceği açıklandı.

Maratonun planlandığı gibi bu Pazar yapılacağını söyleyen İngiliz Spor Bakanı Hugh Robertson, Londra Maratonu'nun güvenli bir organizasyon olacağına 'kesinlikle inandığını' vurguladı.

İçişleri Bakanı Theresa May'e de, polis ve istihbarat yetkililerinin Boston'daki patlamalarla ilgili brifing verildi açıklandı.

Londra Maratonu'nun güvenliğinden sorumlu polis yetkilisi Julia Pendry, "Bir güvenlik planımız var ve organizasyonun yetkilileriyle önlemlerimizi gözden geçireceğiz" dedi.

1981'den bu yana yapılan Londra Maratonu'nun organizasyon yetkilisi Nick Bitel da "Londra polisiyle yaptığımız ayrıntılı bir güvenlik önlemleri planımız var. Planlarımızda Boston'daki gibi olaylar ve tehditler de dikkate alınıyor. Ancak yine de kayıtsız davranmamalı ve planlarımızı gözden geçirmeliyiz" dedi.

BBC Muhabiri Richard Conway Boston'daki patlamların ardından, sadece maratonlarda değil, tüm spor organizasyonlarında güvenlik önlemlerinin gözden geçirileceğini söylüyor.