Boston saldırısı şüphelilerinin görüntüleri yayınlandı

ABD'nin Boston kentindeki maraton sırasında düzenlenen bombalı saldırıyı soruşturan yetkililer, potansiyel şüphelilere ait kamera görüntülerini yayınladı.

Kapalı devre kamera görüntülerinde biri koyu renkli, diğer ise beyaz beysbol şapkası giymiş iki kişi yer alıyor.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilisi Richard DesLauriers, vatandaşları bu kişilere yaklaşmamaları konusunda uyardı.

ABD Başkanı Barack Obama, kurbanlar için yapılan törende, saldırıyı düzenleyenlerden hesap sorulacağını söyledi.

Boston Maratonu'nun bitiş çizgisine yakın iki noktada düzenlenen saldırıda üç kişi ölmüş, 170'ten fazla kişi ise yaralanmıştı.

Yaralananlar arasında üçü çocuk olmak üzere 14 kişinin durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

FBI ajanı DesLauriers, görüntüleri yayınlanan kişilerin "silahlı ve son derece tehlikeli olduklarını" varsaydıklarını söyledi.

FBI, iki şüphelinin fotoğraflarını ve 30 saniyelik video görüntülerini internet sayfasında yayınladı.

Soruşturmayı yürütenler, kurbanların bacaklarına saplanan şarapnel parçalarından, kapalı devre kamera kayıtlarına ve insanların cep telefonlarıyla çektikleri görüntülere kadar binlerce delil parçasını gözden geçiriyor.

BBC Güvenlik Muhabiri Gordon Corera, ABD güvenlik görevlilerinin Boston soruşturmasında esas olarak halktan gelen bilgileri kullandığını söylüyor.

Boston Maratonu saldırısıyla ilgili henüz sorumluluğu hiçbir grup üstlenmedi.

Saldırılarda 7.2 litrelik düdüklü tencerelere yerleştirilen metal parçaları ve çivilerin kullanıldığı belirtiliyor.

AP'ye bilgi veren bir kaynak, bombaların siyah sırt çantalarına yerleştirilerek yere bırakıldığını da söyledi.

BBC'nin Kuzey Amerika Editörü Mark Mardell, Amerikalıların, Boston saldırılarından dolayı genel olarak üzgün olduklarını ancak bu saldırının 11 Eylül gibi bir Amerikan vatanseverliği dalgası yaratmadığını söylüyor.

Boston'daki patlamaların ardından, İngiliz polisinin, bir sonraki büyük uluslararası maraton olan, bu Pazar günü düzenlenecek Londra maratonu ile ilgili güvenlik planlarını gözden geçirdiği bildiriliyor.

İlgili haberler