Yunanistan: Göçmen işçilere ateş açıldı, 30 yaralı

Yunanistan'daki bir çilek tarlasında çalışan göçmen işçiler ödenmemiş ücretlerini isteyince, açılan ateş sonucu 30 işçi yaralandı.

Yunanistan'ın güneyindeki Pelopones Yarımadası'ndaki bir köyde bulunan çilek tarlasında çalışan ve çoğu Bangladeşli olan göçmenlere en az bir ırgatbaşının ateş açtığı belirtiliyor.

Hastaneye kaldırılan yaralı işçilerden kritik durumda olan bulunmadığı, Nea Manolada bölgesinde bulunan tarlanın sahibi ile bir ırgatbaşının tutuklandığı bildirildi.

Atina'nın 260 km batısında yer alan Nea Manolada bölgesinde binlerce göçmen işçi çalışıyor.

BBC Muhabiri Mark Lowen'in bildirdiğine göre, 200 kadar göçmen işçi, ödenmemiş ücretlerini talep etmek için toplanınca ırgatbaşlarından en az biri işçilere ateş açtı.

Polis Müdürü Haralambos Sfetsos, AP haber ajansına yaptığı açıklamada işçilerin ırgatbaşına "tehdit edici tarzda yaklaştığı" ifade edildi.

İki kişinin daha tutuklanması için emir verildi.

'Kan çilekleri'

Nea Manolada bölgesi daha önce de göçmenlerin sömürüsü konusunda haber konusu olmuştu.

2008'de işçiler insanlık dışı çalışma koşullarına karşı greve gitmişti. Daha önce de benzeri saldırılar yaşanmıştı.

Sosyal medya üzerinden kampanya yürüten bir grup, Nea Manolada çileklerini "kan çilekleri" olarak adlandırıp boykot çağrısı yaptı.

Avrupa Konseyi'nin bu hafta yayımladığı bir raporda Yunanistan'daki göçmenlere kötü muamele konusu ele alındı.

Rapor, artan ırkçı şiddet olaylarına ve neo-Nazi Altın Şafak Partisi'ne dikkat çekerek "demokrasinin tehlikede olduğunu" ifade etti.