GlaxoSmithKline'a haksız rekabet suçlaması

İngiltere'de piyasaları denetleyen Adil Ticaret Ofisi (OFT), ilaç devi GlaxoSmithKline'ı haksız avantaj elde etmekle suçladı.

OFT, GlaxoSmithKline'ın (GSK), Seroxat adlı depresyon ilacının daha ucuz muadillerini piyasaya sürmelerini geciktirmek için rakiplerine ödeme yaptığını iddia etti.

OFT, Alpharma, Generics UK ve Norton Healthcare adlı firmaların, Seroxat'ın muadilleriyle piyasaya girmemek karşılığında, para aldığını savunuyor.

GSK ise, "yasalara uygun davrandığını ve şirketin adil rekabeti desteklediğini' söyledi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, "Aslında bu düzenlemeler sayesinde Seroxat'ın muadilleri GSK'nin patent süresi dolmadan önce piyasaya girdiler" denildi.

Şirket ayrıca, "OFT'nin daha önce AB Komisyonu'nun 2005 ve 2006'da soruşturduğu bir meseleyi araştırdığını, komisyonun da geçen yıl bu konuda harekete geçmemeye karar verdiğini" söyledi.

OFT, GSK'nin paroksetin etken maddeli ilacın ucuz versiyonlarını İngiltere'ye sokmak isteyen şirketleri, telif hakkını ihlalle suçladığını ve GSK'nin sorunu çözmek için de söz konusu üç şirkete para ödediğini savunuyor.

OFT'nin iddiaları kanıtlandığı takdirde, GSK ve diğer üç ilaç şirketi, rekabet yasalarını ihlal etmekle, GSK de, ayrıca, piyasadaki hâkim konumunu kötüye kullanmakla suçlanabilir.

OFT'nin bu konuda karar vermesinden önce, dört şirketin de, iddialara yanıt vermesi istenecek.