Boston saldırısı: Çeçen zanlı yakalandı

Boston Maratonu sırasında düzenlenen saldırının sorumlusu olduğu düşünülen kişinin fotoğrafı

ABD'de Boston maratonunu izleyen kalabalığın ortasında meydana gelen patlamanın sorumlusu olarak görülen iki Çeçen zanlılardan hayatta kalan Cahar Tsarnaev, kentin dışındaki bir evde yakalandı.

Çeçen zanlı ev sahibinin bahçedeki teknesine saklanmış halde bulundu.

Polis zanlının yaralı halde yakalandığını ve durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Bostonlular polisin yakalama haberini sokaklarda sevinç gösterileriyle karşıladı.

Halkın ellerinde "Teşekkürler polis" yazan pankartlarla, polis araçları eşliğinde zanlının ambulansla hastaneye getirilişi sırasında da ıslıklar, çığlıklar ve sevgi gösterisinde bulundu.

Polis, Boston yakınlarındaki Watertown'da köşeye sıkıştırdıkları 19 yaşındaki Cahar Tsarnaev ile silahlı çatışma yaşandığını açıkladı.

Cahar Tsarnaev, suç ortağı olduğu düşünülen ağabeyinin ölümüne neden olan çatışmanın ardından, muhtemelen yaralı halde yaya olarak kaçmıştı.

Dün zanlıları yakalamak üzere başlatılan geniş kapsamlı operasyon nedeniyle kentte hayat durma noktasına geldi.

Pazartesi günkü Boston Maratonu'nu hedef alan saldırıda 170'ten fazla kişi yaralanmıştı.

Zanlıların böyle bir saldırıyı neden düzenledikleri konusu gizemini korumaya devam ediyor.

İhbar üzerine yakalandı

Başkan Barack Obama dün gece düzenlediği basın toplantısında zanlıların neden böyle bir saldırı düzenlediklerine ve başka kişilerden yardım alıp almadıklarına dair cevapları araştıracağına söz verdi.

Polis gazetecilere zanlının Massachusetts'de bir hastanede tedavi altına alındığını, boynuna ve bacağına isabet eden kurşunlar nedeniyle ciddi biçimde yaralı olduğunu açıkladı.

Cahar Tsarnaev yetkililerin şehir genelindeki sokağa çıkmama uyarısının kaldırılmasından ve yolların trafiğe açılmasından kısa süre sonra ele geçirildi.

Yetkililerin zanlıyı Watertown’da saklandığı Franklin sokağı sakinlerinden bir kişinin ihbarı üzerine yakaladığı bildirildi.

Evinden çıktıktan sonra sokaktaki kan izlerini fark eden kişi teknenin üzerindeki örtüyü kaldırdığında, arka tarafta kanlar içinde yatan bir erkek görünce polisi aradığı ifade edildi.

İnsan avı

Olayla ilgili soruşturma yürüten polis, dün eylemi gerçekleştirdiklerinden şüphelenilen iki kardeşe karşı insan avı başlattı.

Dün gece silahlı çatışmaya dönüşen operasyonda zanlılardan Tamerlan Tsarnaev öldü.

Polis, Tamerlan Tsarnaev'in kardeşi Cahar'ı yakalamak için kapsamlı bir operasyon başlattı.

Operasyonun en hareketli anlarının canlı anlatımını okumak için tıklayın

Eyalet yetkilileri, vatandaşlara evlerini terketmemeleri çağrısında bulunurken, kentte toplu taşıma araçları durduruldu.

Çok sayıda okul da tatil edildi, iş yerleri kapatıldı.

Amerikan medyası bu kardeşlerin ülkeye Türkiye üzerinden giriş yaptığını, hatta bir süre Türkiye'de yaşamış olabileceklerini öne sürdü.

Zanlıların Türkiye bağlantılarıyla ilgili iddialara Ankara'dan yanıt geldi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, zanlılardan Tamerlan Tsarnaev'in Temmuz 2003'te 10 gün Türkiye'de kaldığını, zanlıların Türkiye'yle ilgilerinin olmadığını söyledi.

İlgili haberler