‘Boston bombacısına’ yapılacak suçlamalar bekleniyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston saldırısı zanlısı Cahar Tsarnaev’in yakalanmasıyla ilgili yeni detaylar gün ışığına çıkarken, federal savcılar zanlıya yöneltilecek suçlamalarla ilgili hazırlık yapıyor.

Tsarnaev hakkında insanları öldürmek için kitle imha silahı kullanmak suçlaması yapılırsa, zanlı ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Tedavisi süren Tsarnaev boğazındaki yara nedeniyle konuşamıyor.

‘Sorulara yazılı yanıt veriyor’ iddiası

ABD medyası isimleri açıklanmayan kaynakların görüşlerine dayanarak Tsarnaev’in sorulara yazılı yanıt verdiğini iddia etti ancak bu durum resmi olarak doğrulanmadı.

Boston Belediye Başkanı Tom Menino, ABC News’a yaptığı açıklamada Tsarnaev’i sorgulayıp sorgulayamacaklarının henüz bilinmediğini belirtti.

Ancak ABC, NBC ve CBS, zanlının sorgulandığı ve sorulara yazılı yanıt verdiği yönünde haberler yaptı.

Perşembe gecesi gerçekleştirilen operasyonda Cohar Tsarnaev’in ağabeyi Tamerlan Tsarnaev ölmüştü.

Cahar Tsarnaev, suç ortağı olduğu düşünülen ağabeyinin ölümüne neden olan çatışmanın ardından, muhtemelen yaralı halde yaya olarak kaçmıştı.

Sürdürülen operasyon kapsamında Cahar Tsarnaev de yaralı olarak yakalanmıştı.

Pazartesi günkü Boston Maratonu'nu hedef alan saldırıda üç kişi ölmüş 170'ten fazla kişi yaralanmıştı.

Amerikan medyası bu kardeşlerin ülkeye Türkiye üzerinden giriş yaptığını, hatta bir süre Türkiye'de yaşamış olabileceklerini öne sürmüştü.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, zanlılardan Tamerlan Tsarnaev'in Temmuz 2003'te 10 gün Türkiye'de kaldığını, zanlıların Türkiye'yle ilgilerinin olmadığını söylemişti.

İlgili haberler