1915 olayları: Obama 'Meds Yeghern' tabirinden şaşmadı

Amerikan Kongresi, bu sene, hemen hemen her yıl Nisan aylarında yoğun olarak yaşadığı 1915 olaylarının ''Ermeni Soykırımı'' olarak tanınması talebine tanık olmadı.

Başkentteki Ermenistan Büyükelçiliği’nden bir diplomata göre ise, 'şimdiye kadar bir tasarının gelmemiş olması, 24 Nisan’dan sonra gelmeyeceği anlamına gelmiyor.'

ABD Kongresi dışında, Amerikan başkanları her 24 Nisan günü yayınladıkları açıklama ile 1915 olaylarını anıyorlar.

Obama bu yılki anma konuşmasında da ilk dönemi boyunca yaptığı gibi, ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ ifadesini tercih etti.

'Tasarı sonraki aylarda gelebilir'

Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri de bu tür bir tasarının sonraki aylarda da gelebileceğine dikkat çekiyor.

Türk tarafından kaynaklar ise böyle bir tasarının 24 Nisan’dan önce gelmediğini, daha sonraki aylarda gelmesinin ise sadece bir alışkanlığın devamı olarak görülebileceği görüşünde.

Washington’da Türkiye lobisinden bir yetkilinin BBC Türkçe'ye aktardığına göre, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, geçtiğimiz yaz mevsiminde Washington dışında yapılan ve Amerikalı Türklerin katıldığı bir toplantıda, kendisinin başkanlığı döneminde bu tür bir tasarının yasalaşmayacağı sözünü verdi.

Bu söz, konuyu yakından takip eden bir başka kaynak tarafından da doğrulandı. Bundan dolayı da Ermenistan diaspora lobileri, bu yıl enerjilerini bu konu üzerine harcamaktan vazgeçti.

Tarihsel olarak da Türkiye’yi insan hakları veya demokrasi açısından sorgulayan tasarıların, genelde Demokratların çoğunluğu elde ettiği Meclis ve komitelerde geçtiği de biliniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili karar tasarısı son kez 5 Mart 2010 tarihinde, Demokrat Nancy Pelosi’nin Meclis başkanlığı sırasında, 23 evet oyuna karşı 22 hayır ile geçmişti.

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da, Türkiye tarafından tasarıyı protesto etmek üzere Ankara’ya geri çağrılmıştı.

Geçtiğimiz üç yıl içinde ise Türkiye-Amerikan ilişkilerinde oldukça büyük ve pozitif olarak kabul edilebilecek değişimler yaşandı.

Arap Baharı olarak adlandırılan protestolar sonucu Ortadoğu’daki birçok yönetim yıkılırken, Suriye’de iç savaş ikinci yılını geçti.

İran tehdidi ve Ortadoğu’daki tarihsel değişimler sırasında Türkiye’nin önemi Washington için artarak devam etti.

Ermeni diasporası 2015'e odaklandı

Merkezi Washington’da bulunan ''Amerika için Türk Koalisyonu'' isimli derneğin başkanı Lincoln McCurdy’e göre ise Ermeni diasporası 2015 yılında bir ''soykırım tasarısı''nı Kongre’den geçirmek için kampanyalarını sürdürüyor.

2015 yılı, 1915 olaylarının 100. yılı olarak kabul ediliyor ve 2015’te bu tür bir yasa tasarısını Meclis’ten geçirme isteğinin olduğu herkesçe kabul ediliyor.

2014’deki Amerikan ara seçimleri ve bu seçimlerde Temsilciler Meclisi liderliğinin değişip değişmeyeceği bu açıdan dikkat edilecek bir başka nokta.

Washington’daki en güçlü Ermeni lobisi olarak bilinen Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) direktörü Aram Hamparian BBC Türkçe’ye verdiği özel röportajda, Obama yönetimini ‘konunun yanlış tarafında olmakla’ suçladı.

Hamparian 1915 olayları ile ilgili konularda Obama yönetimini, kendi yetkililerine konu hakkında yorum yaptırmamakla suçladı.

Hamparian, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin önümüzdeki günlerde Amerikan-Türk Asamblesi yıllık konferansında konuşmamasını talep ettikleri halde, buna izin verildiğini de söyleyerek ABD yönetimini ‘duyarsız’ olmakla itham etti.