Belçika'dan Suriye'deki savaşa

Suriye'de yüzlerce Avrupalı muhaliflerin safında savaşıyor ve istihbarat örgütleri bazılarının geri döndüklerinde terör saldırısı düzenlemesinden kaygılı.

Belçikalı bir aile de oğullarının Beşar Esad rejimiyle savaşan isyancılara katıldığını söylüyor.

Titreyen bir kamera, hemen ayaklarının başucundaki silahlarıyla namaz kılan muhalifleri çekiyor.

Kareye bir genç giriyor, kısa süre kameraya baktıktan sonra silahını omzundan çıkartıyor.

Antwerpli Ingrid de Mulder, internette izlediği görüntülerdeki yeğenine bakıp, "İşte bu Brian. Yüzde yüz eminim. Şüphem yok" diyor.

19 yaşındaki Antwerpli Brian De Mulder, yetkililerin Suriye'de savaştığına inandığı yüzlerce Avrupalıdan biri.

Ingrid, "Annesi Brian'ı böyle büyütmedi. Atletik, sporu seven, herkese yardım eden bir gençti. Onu hiç böyle görmedik. Bana programlanmış bir robot gibi gözüküyor" diyor.

Görüntülerin gerçekliğini teyit edemiyoruz, ama uzmanlar görüntülerin Suriye'de çekildiğini söylüyor ve arka planda Avrupalıların sesleri duyuluyor.

'Korkmuyorum, Cennete gideceğim'

Ingrid, Brian'ın iki yıl önce İslam'ı kabul ettiğini söylüyor. Ailenin başta Brian'a destek verdiğini ama Sharia4Belgium (Belçika için Şeriat) adlı grupla bağlantıya geçtikten sonra yavaş yavaş radikalleştiğini anlatıyor.

Ingrid, "Fanatik oldu. Sadece dua etmek istiyordu. Okulu da bıraktı" diyor.

Aile Brian'ın durumundan o kadar kaygılanmış ki, geçen yaz Antwerp'in 160 kilometre uzağına taşınmışlar. Ama taşınma da işe yaramamış.

"Ne istersem onu yaparım, ölsem de korkmuyorum, cennete gideceğim" demeye başlamış.

Sonunda da yılbaşında evden ayrılmış ve adını Ebu Kasım Brazili olarak değiştirmiş. Brian'ı son gören 12 yaşındaki kızkardeşi Ashia olmuş.

"Brian 'Seni seviyorum ama beni bir kez daha asla görmeyeceksin" dedi. Tüm ailesini geride bırakıp, annesiyle bile görüşmemesini anlayamıyorum. Sanırım askerlik psikolojisinde. Allah'ın askeri" diyor Ingrid.

Belçika polisi geçen hafta Sharia4Belgium'la bağlantılı olduğu düşünülen onlarca eve baskın yaptı.

Yetkililer, grubu geçen yıl Suriye'ye 30'dan fazla kişiyi yollamakla suçladı.

AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, Suriye'ye giden yüzlerce Avrupalı'dan bazılarının radikal gruplara katılabileceğini söyledi.

AB'nin kaygısı

Kerchove, "Gittiklerinde hepsi radikal değil. Ama büyük ihtimalle orada eğitim görüp, radikalleşecekler" dedi.

Kerchove İngiltere, İrlanda, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda ve diğer AB ülkelerinden önemli sayıda Avrupalının savaşa katıldığını söyledi.

Kerchove ayrıca, "Daha önce gördüğümüz gibi, bu durum geri döndüklerinde ciddi bir tehdit yaratabilir. Döndüklerinde tecrübeli olacaklar ve diğer insanları da radikalleştirebilirler" diye konuştu.

Bu aybaşında Londra'daki King's College'in yaptığı bir araştırmaya göre, son iki yılda 600 kadar Avrupalı Suriye'ye savaşmaya gitti.

Bu bulguyu destekleyen görüntüler de var. Bu görüntülerden birinde çatışmaya giren bir muhalif Felemenkçe "Sadece hedefi gördüğünde ateş et" diyor.

Bir başka görüntüde de yine Hollanda dilinde "Bu tehlikeli. Hedef aldığından emin ol" diyen biri duyuluyor.

Suriye lideri Beşar Esad pekçok kez, kendisine karşı başlatılan isyanın 'dış güçlerin desteklediği teröristlerin işi" olduğunu söyledi.

Batılı ülkeler de büyük çoğunlukla, radikal İslamcıların eline geçebileceği kaygısıyla isyanlcılara silah yardımı yapmayı reddetti.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün kurucularından Jacques Beres, geçen yıl Suriye'de beş Avrupalıyı tedavi ettiğini söylüyor.

Beres, "Fransa'dan iki kardeş vardı. İkisi İngiltere'den gelmişti, biri de Suriye kökenli İsveçliydi. Psikolojileri tamamen bozulmuştu. Makine gibiydiler. Korkunçtu" diyor.

Beres, Fransa'dan gelen kardeşlerden birinin El Kaide adına Fransa'da yedi kişiyi öldüren Muhammed Merah'tan etkilendiğini söylüyor. Merah Toulouse'da polisin düzenlediği baskında öldürülmüştü.

Önlemler tartışılıyor

Avrupa'daki istihbarat kuruluşları bu konudaki çabalarını arttırdı.

İngiltere bu savaşçıların nasıl bulunup, gönderildiğini incelemeye başladı. Belçika'da da Belçikalı genç Müslümanlar'ın gidişini önlemek için yapılabilecekler konuşuluyor.

Flaman Sosyalist Milletvekili Hans Bonte, "Suriye'ye gitmek istediğinden şüphelenilenlerin kimliklerine el konulmalı" diyor.

Müslüman toplumu liderlerinin bu konuda neler yaptıkları da soruluyor son dönemde.

Belçika'daki Muslim Executive adlı örgütün Başkanı Şemsettin Uğurlu "Biz kuruluş olarak camilerimizde nefret ve şiddet söylemini kabul etmiyoruz." diyor.

Brian de Mulder'in ailesi ise beklemeye devam ediyor.

Brian'ın birkaç gün önce Facebook sayfasına, ailesinin gerçek inananlar olması gerektiğini söyleyen bir not yazmış.

"Benim ailem değilsiniz artık. Şu anda benim ailem Müslüman kardeşlerim. Sizinle bir kez daha konuştuğumda, önce dizlerinizin üzerine çökmeli, af dilemeli ve İslam'ı kabul etmelisiniz" demiş.

Teyzesi Ingrid, Brian'ın asla aynı olmayacağından korkuyor. Ama bahçesinde oturup, yeğeninin eski fotoğraflarına bakarken umudunu kaybetmiyor.

"Her gün dua ediyorum. Umarım bir gün ışığı görür. Hatta onlar gibi söyleyeyim: İnşallah" diyor.

İlgili haberler