CIA, Boston zanlısını 'izlemeye almıştı'

ABD'nin Boston kentindeki bombalı saldırıların zanlılarından ağabey Tamerlan Tsarnaev'in adının CIA'in isteği üzerine terör şüphelileri listesine konulduğu açıklandı.

Federal Soruşturma Bürosu FBI da, Tamerlan Tsarnaev'i izlediğini, ancak tehdit oluşturduğunu gösteren bir kanıta ulaşılamadığını daha önce açıklamıştı.

26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada ölmüş, 19 yaşındaki kardeşi Cohar ise gözaltına alınmıştı.

15 Nisan'da Boston Maratonu'nda düzenlenen bombalı saldırı sonucu üç kişi ölmüş, 260'dan fazla kişi yaralanmıştı.

ABD'li bir siyasetçi daha önce bombaların uzaktan kumandayla patlatıldığını belirttmişti.

Ancak bomba düzeneğinin çok da karmaşık olmadığı, patlayıcıları uzaktan kumandayla infilak ettirmek için düzeneğin yakınında olmak gerektiği açıklanmıştı.

Yetkililer, Tamerlan Tsarnaev'in CIA'in talebi üzerine terör şüphelilerine ait veri tabanına eklendiğini belirtti.

Sözkonusu veri tabanında 745 binden fazla isim bulunuyor ve bu listedeki kişilerin hepsi 'terörist izleme listesi'nde yer almıyor.

'Ruslar uyardı'

Rus yetkililerin Çeçen kökenli Tamerlan Tsarnaev hakkında ABD'ye uyarıda bulunduğu belirtildi.

CIA'in Tamerlan Tsarnaev'i veri tabanına eklemesinden sonra FBI'in Rusya'dan kendisiyle ilgili daha fazla bilgi istediği, ancak alamayınca soruşturmanın kapatıldığı kaydedildi.

Yetkililer daha önce, ABD'li istihbarat kurumlarının maratona yönelik herhangi bir saldırı tehdidine dair bilgisi olmadığını söylemişti.

Temsilciler Mesclisi İstihbarat Komisyonu'nun konuyla ilgili gizli toplantısından sonra konuşan Demokrat Partili üye Dutch Ruppersberger FBI'ın bir hata yapmadığnıa inandığını söyledi.

Ruppersberger ayrıca, bomba düzeneklerinin 'garaj kapılarını açan uzaktan kumandalara benzer' bir cihazla infilak ettirildiğini belirtti.

Tamerlan Tsarnaev'in öldürülmesinden sonra, yaralı olarak yakalanan kardeşi Cahar'ın sağlğık durumununsa iyiye gittiği söyleniyor.

Yetkililer daha önce Cahar'ın saklandığı teknede yakalanmadan önce polisle çatışmaya girdiğini söylemişti.

Ancak Associated Press'e konuşan iki ABD'li yetkili Cahar'ın yakalandığında silahsız olduğunu belirtti.

Cahar Tsarnaev'e kitle imha silahı kullanma suçlaması yöneltildi. Cahar Tsarnaev suçlu bulunduğu takdirde idam cezası alabilir.

Tsarnaev hastanede verdiği ifadede ağabeyi ve kendisinin ABD'nin Irak ve Afganistan'daki savaşlarına öfkeli olduğunu söyledi.

Aile ABD'de

Ancak yetkililer, kardeşlerin bir örgütle doğrudan bağlantısı olmadığına ve internet üzerinde radikalleştiklerine inandıklarını belirtti.

Bu arada Rus medyasındaki haberlere göre, zanlıların babası ve annesi Anzor Tsarnaev ve Zübeyde Tsarnaeva'nin bugün ABD'ye ulaşmaları bekleniyor.

Tsarnaev ailesi Çeçenistan kökenli.

Kardeşler ise 10 yıldır ABD'ye yaşıyordu.

Tamerlan Tsarnaev geçen yıl radikal İslamcıların sık sık saldırılar düzenlediği Dağıstan'daki akrabalarının yanında altı ay geçirmişti.

İlgili haberler