'KCK basın' davası: 2 tahliye

'KCK basın' davası sanığı Mustafa Özer

Türkiye kamuoyunda 'KCK basın' diye adlandırılan davada yargılanan gazetecilerden Zeynep Ceren Kuray ve Sadık Topaloğlu tahliye edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri'deki duruşmada, "silahlı terör örgütü üyeliği" ile suçlanan sanıklardan 24'ünün tutuklu olarak yargılanmasına devam edilmesine karar verdi.

Sanıkların avukatı Fırat Epözdemir, müvekkillerinin Kandil dağlarındaki PKK/KCK yöneticileriyle görüşerek haber hazırlamakla suçlandığını hatırlatarak, dün Kandil'de KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'ın düzenlediği basın toplantısına Türkiye'den ve yurtdışından yüzlerce gazetecinin katıldığına dikkat çekti: "Bu haber yapılırken de muhabirler Kandil'e gönderilmiştir. Müvekkillerim çalıştığı gazetelerdeki haberler ise iddianameye suç unsuru olarak konuluyor."

Savcı İsmail Işık ise, sanıkların savunmalarında yöneltilen suçlamalara yanıt vermediklerini öne sürerek şöyle dedi: "Sanıklar gazetecilik yaptıkları için değil, silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yargılanmaktadır. İddianame çok açık. Bazı sanıklar ve avukatlar, davanın siyasi bir dava olduğunu ve suçlamaların mesnetsiz olduğunu söylemişlerdir. Terörizm bütün hukuk sistemlerinde suçtur."

2 sanığın tahliye edilmesiyle birlikte, 46 sanıklı davada tutuklu kişi sayısı 24'e düşmüş oldu.

Sonraki duruşma tarihi olarak 17 Haziran günü belirlendi.

İlgili haberler