İtalya'da yeni hükümet yemin etti

İtalya'da yeni hükümet Roma'daki başkanlık sarayı Quirinal'da yemin ederek göreve başladı.

Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Enrico Letta'nın başbakanlığı üstlendiği "büyük koalisyon"da eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi de yer alıyor.

Yemin töreniyle iki aydır devam eden siyasi kriz sona ermiş oldu.

2008'deki küresel mali krizinin ilk Euro bölgesi kurbanlarından biri olan ve hâlâ kemer sıkma önlemleri uygulayan İtalya'da Şubat'taki seçimlerden bu yana hükümet kurulamıyordu.

Gözlemciler, merkez sağ ve merkez sol partilerin kurduğu koalisyonun İtalya için bir ilk olduğuna dikkat çekerek hükümeti zorlu bir sürecin beklediğine dikkat çekiyor.

Silvio Berlusconi hükümette bakan olarak görev almayacak. Ancak Berlusconi'nin kendisine yakın isimlerin önemli görevlere getirilmesini sağladığı belirtiliyor.

Berlusconi'ne yakınlığıyla bilinen Özgürlükçü Halk Partisi'nin Genel Sekreteri Angelino Alfano, yeni kabinede başbakan yardımcılığı ve içişleri bakanlığını üstlendi.

Merkez Bankası Başkanı Fabrizio Saccomanni de Ekonomi Bakanı oldu.

Kadın bakanlar

Yeni kabinede alışılmadık sayıda kadın bakan görev yapacak.

Eski Avrupa Komisyonu üyelerinden Emma Bonino dışişleri, Alman kökenli olimpiyat kanocusu Josefa Idem, fırsat eşitliği ve spor bakanı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti kökenli bir tıp doktoru olan Cecile Kyenge de entegrasyondan sorumlu bakan olacak.

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano Cumartesi günü yeni hükümetin parlamentonun iki kanadının da desteğine sahip olduğunu söylemişti.

BBC Roma muhabiri David Willey, yeni hükümetin önceki teknokratlar hükümeti döneminde uygulanmaya başlanan ağır kemer sıkma önlemlerine rağmen krizden kurtulamayan ekonomiyi düzlüğe çıkarmak için çaba harcayacağını belirtiyor.

Muhabirimiz, hükümetin işsizliği azaltmak ve ekonomik büyümeyi sağlamak zorunda olduğuna dikkat çekiyor.

Bu arada yemin töreni sırasında başbakanlık önünde intihar etmeye çalıştığı öne sürülen bir kişinin ateş açması sonucu iki polis memuru ve bir hamile kadın yaralandı. Saldırgan gözaltına alındı.