Maracana, yeniden futbolun hizmetinde

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki dünyaca ünlü Maracana stadyumu yaklaşık 3 yıl süren yenileme çalışmalarının ardından yeniden açıldı.

2014 Dünya Kupası finallerindeki birçok maça ev sahipliği yapacak stadyumun inşaatında çalışan işçiler ve aileleri ünlü futbolcular ve eski yıldızlar arasındaki gösteri maçını izledi. Stadın açılışı, planlanandan dört ay sonra yapılabildi. Koltuklar birkaç gün önce monte edilirken, tesisin çevresindeki kaldırımlar da yeni tamamlandı. Yetkililer, gecikmenin inşaatta çalışan işçilerin ücret artışı talebiyle yaptıkları iş bırakma eylemleri ve tesisin özelleştirilmesi planlarını protesto gösterilerinden kaynaklandığını söylüyor. Ronalda ve Bebeto'nun kaptanlıklarını yaptığı takımların maçını statta 30 bin kişi izledi. Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff de açılış törenine katıldı. Ancak Brezilya basını, statta hala sorunlar olduğuna dikkat çekiyor. Jornal do Brasil gazetesi, stadın aceleyle yetiştirilmeye çalışılmasından kaynaklanan sorunların çözümü için zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Stat, 76,935 seyirci kapasiteli

Fakat yetkililer Fifa'nın belirlediği tarih olan 24 Mayıs'a kadar tüm eksikliklerin giderileceğini söylüyor. Stadyum yenilenmiş haliyle ilk sınavını 2 Haziran'da Brezilya ile İngiltere arasındaki dostluk maçından verecek. Stat iki hafta sonra Konfederasyon kupasına, ardından 2014 Dünya Kupası'na 2016'da da olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. 500 milyon dolara yenilenen stat, 1950 Dünya Kupası için inşa edildi. Finalde Uruguay'ın sürpriz bir şekilde Brezilya'yı 2-1 yenerek şampiyon olduğu maçı 199,854 kişi izledi. Efsanevi futbolcu Pele, 1969'da bininci golünü burada attı. Beatle grubunun eski üyesi Paul McCartney, 1990'da bu statta 175 bin kişiye konser verdi. 1992'de tribünlerin bir kısmının çökmesi sonucu 3 kişi ölünce stadyumun kapasitesi önemli ölçüde düşürüldü. Şimdi 76,935 kişilik kapasitesi olan Maracana, hâlâ Brezilya'nın en büyük stadı.

İlgili haberler