ABD-Güney Kore tatbikatı sona erdi

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore'nin, Kuzey Kore ile gerginliğin dorukta olduğu bir dönemde yaptıkları askeri tatbikatlar sona erdi.

İki ay süren tatbikata on bini aşkın Amerikan askeri ve daha fazla sayıda Güney Koreli asker katıldı.

Kuzey Kore, üçüncü nükleer denemesinin hemen ardından başlanan tatbikata sert tepki göstermişti.

Pyongyang, nükleer silah kapasiteli uçakların da kullanıldığı tatbikatın, Kuzey Kore'ye saldırı provası olduğunu ve olası bir saldırıyı perdelemeyi amaçladığını savunuyor.

Bu arada, Güney ve Kuzey Kore'nin bir süre öncesine kadar birlikte işlettiği Kaesong endüstri kompleksinde en son yalnızca yedi Güney Koreli işçi kaldı.

Sınırın Kuzey Kore tarafında bulunan endüstri bölgesinde faaliyet Pyongyang yönetimi tarafından durdurulmuştu.

Yavru Kartal adlı tatbikatın sona erdiğini duyuran Güney Kore askeri sözcüsü Kim Min-seok, "Tatbikat sona erdi ancak Güney Kore ve ABD orduları, Kuzey'den gelebilecek potansiyel provokasyonları dikkatle izlemeye devam edecek" dedi.

Kim, tatbikatın çok faydalı sonuçlar doğurduğunu, bu sayede Güney Kore ordusunun kapasitesi hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Kuzey Kore'deki Radong Sinmun adlı gazete, askeri tatbikatı "saldırı denemeleri" olarak nitelemiş ve bu tatbikatın "Kore yarımadasındaki durumu nükleer savaşa dönüştürme potansiyeli taşıdığını" söylemişti.

Kuzey Kore, Güney Kore'nin Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte düzenlediği tatbikat ve sıkılaştırılan yaptırımlar sonrasında tutumunu sertleştirmişti.