Boston zanlısına arkadaşları 'yardım etmiş'

Boston Maratonu saldırısı zanlılarının üç arkadaşı, 'delilleri yok ederek' polis soruşturmasını engellemekle suçlandı.

Polis, Kazakistan kökenli Azamat Tazhayakov ve Dias Kadirbayev’in, zanlı Cahar Tsarnaev’in dizüstü bilgisayarını ve sırt çantasını attıklarını söyledi.

Robel Phillipos ise soruşturmayı yürüten yetkililere yalan söylemekle suçlandı.

Zanlıların üç arkadaşının saldırı planıyla bağlantılı olmadığı belirtildi.

Zanlıların Kazak arkadaşları Çarşamba günkü duruşmada kefalet talebinde bulunmadı. Avukatları, müvekkillerinin FBI soruşturmasına engel olmak yerine, yardım ettiklerini ifade etti.

Fakat, mahkeme tutanaklarındaki ifadesine göre Kadirbayev yetkililere, 'arkadaşıyla beraber Tsarnaev'in başı belaya girmemesi için ona yardım etmeye karar verdiklerini' söylemiş.

ABD vatandaşı Phillipos’un ise haftaya mahkemeye çıkması bekleniyor.

Delilleri yok ettikleri iddia edilen zanlılar, "kaçma ihtimalleri" bulunduğu için gözaltında tutuluyor.

Kadirbayev ve Tazhayakov suçlu bulunursa, beş yıl hapis ve 250 bin dolar para cezasına çarptırılacak. Phillipos da sekiz yıl hapis ve diğer zanlılarla aynı miktarda para cezasına çarptırılabilir.

Mahkemede, Tazhayakov ve Kadirbayev'in FBI’ın aramasından iki gün önce zanlı Cahar Tsarnaev’in Massachusetts Üniversitesi’ndeki yurt odasından zanlıya ait bazı eşyaları yok ettiği belirtildi.

Mahkeme tutanaklarına göre Tazhayakov, Tsarnaev’e saldırılardan bir ay önce ‘nasıl bomba yapılacağını’ anlatmış.

Tazhayakov ve Kadirbayev ayrıca öğrenci vizesi kurallarını ihlal ettikleri iddiaları üzerine bir haftadan uzun bir süre cezaevinde kalmış.

Massachucetts Üniversitesi, Tsarnaev'in kaydını dondururken diğer iki arkadaşının bu üniversitede kayıtları bulunmadığını açıkladı.

Zanlıyla mesajlaşmış

FBI’ın yayınladığı zanlıların fotoğraflarını televizyon kanalında gören Kadirbayev’in Cahar Tsarnaev’e cep telefonunda mesaj atıp ‘zanlının kendisine benzediğini’ söylediği iddia edildi.

Tsarnaev de yine cep telefonundan gülme işareti paylaşıp “Bana mesaj atmasan iyi olur” cevabını verdi.

Mahkeme ifadesine göre Tsarnaev, Kadirbayev’e “Ben gitmek üzereyim odamda ihtiyacın olan bir şey varsa alabilirsin” dedi.

Kadirbayev’in avukatı, müvekkilinin ‘Tsarnev'in zanlı olduğunu ilk anda anlamadığını’ ve odasındaki sırt çantasının da delil sayılabileceğini fark etmediğini söyledi.

FBI ise, Kadirbayev’in sırt çantasının içinde içi boşaltılmış fişek kovanlarını görünce Tsarnaev’in saldırıyla bağlantılı olduğunu anladığını ifade ediyor.

Kadirbayev’in zanlının sırt çantasını çöpe attığı belirtiliyor.

Mahkeme tutanaklarında Tsarnaev'in dizüstü bilgisayarına ne olduğuyla ilgili bir bilgi yok.

ABD’nin Boston kentinde 15 Nisan’da düzenlenen geleneksel maratonda meydana gelen patlamalar sonucu 3 kişi öldü, 264 kişi yaralandı.

Zanlılardan 19 yaşındaki Cahar Tsarnaev yakalanırken, ağabeyi 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev polisle girdiği çatışmada öldü.

Hastanede bulunan Cahar Tsarnaev, suçlu bulunursa idam cezasına çarptırılabilir.

İlgili haberler