Atina polisinden radikal sağın gıda dağıtımına engel

Yunanistan'ın başkenti Atina'da polis radikal sağ parti Altın Şafak'ın kentin ana meydanında sadece Yunan kökenlilere gıda dağıtımını engelledi.

Özel polis ekipleri, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nda partililerin bir kamyonla gıda dağıtımını durdurmak için gözyaşartıcı gaz kullandı.

Belediye Başkanı Giorgos Kaminis hiçbir partinin meydanı bu maksatla kullanmasına ve "haydutluğa" izin vermeyeceğini söyledi.

Bir zamanlar küçük bir grup olan Altın Şafak, bugün Yunanistan'ın beşinci büyük partisi.

Bu hafta sonu gerçekleşecek Yunan Ortodoks Paskalyası'nı kutlamak amacıyla gıda dağıtan Altın Şafak göçmenlere karşı katı tavrıyla biliniyor.

Partililer geçmiş etkinliklerinde de, Yunan olduklarını kanıtlamaları için gıda dağıttığı insanları kimlik kontrolünden geçirmişti.

Altın Şafak'ın polis gelmeden önce meydanda bir miktar yardım dağıttığı, daha sonra kentin başka bir bölümüne geçerek dağıtıma devam ettiği bildirildi.

Yunan yetkililer daha önce göçmenlere yönelik saldırılara karşı tavır almamakla suçlanmıştı.

Atina Belediye Başkanı, bugünkü polis müdahalesinin "demokratik devletin zaferi" olduğunu ifade etti.

Kaminis, "Ben belediye başkanı olduğum sürece bu kentte haydutluğa izin verilmeyecektir." dedi.

Polisin müdahalesi sırasında Altın Şafak'ın bir milletvekili ise Belediye Başkanı Kaminis'e saldırı girişiminde bulundu.

Belediye Başkanı'nın korumalarının araya girmesiyle durdurulmaya çalışılan milletvekilinin, yaşanan kargaşa sırasında küçük bir kız çocuğuna vurduğu, 12 yaşındaki kızın yaralandığı belirtildi.

İlgili haberler