ABD'li bakan: Suriyeli muhalifleri silahlandırabiliriz

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington’un Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması seçeneğini ‘göz ardı etmediklerini’ söyledi.

Hagel, ABD’nin Suriyeli muhaliflere silah tedarik edilmesini ‘açıkça dile getiren’ ilk üst düzey Amerikalı yetkili oldu.

Geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama, Hillary Clinton’ın benzer bir önerisini reddetmişti.

Washington’da konuşan Savunma Bakanı Hagel, muhaliflerin silahlandırılması ihtimalini gündeme taşısa da, henüz bu yönde bir karar alınmadığını belirtti.

“İsyancıları silahlandırmanın seçeneklerden biri” olduğunu ifade eden Hagel, “Seçeneklere bakıyorsunuz ve tekrar düşünüyorsunuz, bu yaptığınız veya yapacağınız anlamına gelmiyor. Uluslararası toplumla birlikte, neyin mümkün olduğu veya hedeflerimize ulaşmamıza nelerin yardımcı olacağı gibi değerlendirilmemiz gereken seçenekler var” dedi.

Hagel ile ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da ‘Avrupa Birliği’nin ambargosu nedeniyle muhaliflere silah temin edemediklerini’ ifade etti.

Hammond, ‘Irak’ın işgali için gerekçe olarak gösterilen ve asılsız çıkan kitlesel imha silahları olduğu iddialarını’ halkın hatırladığını belirtip “Plan yapmamız ve harekete geçmemiz için çok net ve çok sağlam kanıtlara sahip olmamız konuşunda güçlü, ortak bir görüş var” diye konuştu.

BBC’nin Washington muhabiri Kim Ghattas, ABDli yetkililerin Suriye’ye doğrudan askeri müdahalede bulunmaya yanaşmadığını belirtiyor. Ghattas’a göre Amerikalıları yetkililer, muhalifleri silahlandırmanın seçeneklerden en iyisi olduğunu düşünüyor.

ABD ve İngiltere Suriyeli muhalifleri silahlandırma ihtimalini dile getirirken, Suriye’nin Banyas kenti yakınlarında toplu katliam yapıldığı iddia edildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 50 kişiyi öldürdüğünü öne sürdü.

Suriye hükümeti, ‘kimyasal silah kullandığı’ iddialarını yalanlıyor ve Batılı ülkelerin suçlamaları için “inandırıcılığı yok” yorumun yapıyor.

İlgili haberler