Dünyanın en küçük uçan robotu

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimadamları, bir sinek boyutunda ve böceklerin çevik manevralarını taklit edebilen bir robot ürettiler.

Karbon elyaftan üretilen ve bir gramdan çok daha hafif olan bu uçan robotun kanatları güçlü elektronik kaslarla hareket ettiriliyor.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Bilim dergisi Science'da yayımlanan araştırmayı yürüten ekipteki bilimadamları, bu tür robotların gelecekte arama kurtarma çalışmalarında kullanılabileceğini belirtiyor.

Harvard Üniversitesi'nden Dr Kevin Ma ve başında Dr Robert Wood'un bulunduğu araştırma ekibi, dünyanın en küçük uçan robotunu ortaya çıkardıklarını belirtiyor.

Uçan robot, gerçek bir sineğin çevikliğine de sahip. Araştırmacılar bunun, kusursuz kanat tasarımının bir sonucu olduğunu söylüyor.

Doğal hayatta gerçek sinekler, bu araştırmada da uçan robot, kaldırma ve itme güçlerinin gövdeleri üzerindeki etkisinin büyük bir hızla, sürekli ayarlanması sonucunda havada kalmayı ve ani, çevik hareketler yapabilmeyi başarıyor.

Tıpki bir sinek gibi, robotun esnek kanatları da saniyede 120 kez çırpılıyor. Araştımacılar bu kanat hızına, her voltaj verildiğinde büzüşen 'piezoelektrik malzeme' adını verdikleri bir maddeyi kullanarak ulaşmışlar.

Elektrik akımını büyük bir hızla açıp kapatarak, bu maddeyi, tıpkı bir sineğin hızla hareket eden kanatlarındaki küçük kaslar gibi kullanıyorlar.

Bilimadamları, bu araştırmanın asıl amacının bir robot üretmekten çok, böceklerin uçuş becerilerini anlamak olduğunu ancak bu tür robotlar için pekçok kullanım alanı olabileceğini de belirtiyorlar.

Bu tür minyatür robotların arama kurtarma çalışmalarında, enkazlarda, ya da insan sağlığı için tehlikeli ortamlarda kullanılabileceği vurgulanıyor.

Bilimadamları yine bu robotlardan bitkilerde tozlaşma ve döllenme için de faydalanılabileceğini belirtiyor.

Uçan robot bu aşamada bir dış güç kaynağına bağlı. Bilimadamları bundan sonraki aşamanın yeni geliştirilecek teknolojilerle bu güç kaynağının robotun gövdesine yerleştirilmek üzere minyatürleştirilmesi olduğunu, bunun birkaç yılı alacak bir çalışma gerektirdiğini söylüyor.

İlgili haberler