Venezuela'nın yeni liderinden 'suikast' iddiası

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, eski Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe'yi kendisine suikast planlamakla suçladı.

Maduro, Venezuela'nın sağ kanat siyasetçilerinin de komploya dahil olduğu yönünde elinde bulgular olduğunu söyledi.

Kanserden ölen Hugo Chavez'in partisinden olan Nicolas Maduro, Chavez'in ölümü üzerine yeniden seçimlere gidilen Venezuela'da az farkla sandıklardan galip çıktı.

Maduro'nun sağcı rakibi geçen ayki seçimlere hile karıştığını iddia ederken, Maduro ise sağ kanatı Chavez'e ve kendisine karşı komplolar planlamakla suçluyor.

Uribe: Olgun değil

Kolombiya'nın eski lideri Alvaro Uribe, uluslararası planda Hugo Chavez'in en sert muhaliflerinden biriydi.

Uribe, suikast planladığı suçlamasını reddetti.

Bayrağı Hugo Chavez'den devralan Nicolas Maduro cuma günü yaptığı açıklamada, ''Alvaro Uribe beni öldürme planlarının arkasındadır. Uribe bir katildir.'' dedi.

Maduro, ''Komploda kimlerin yer aldığına dair elimde yeterli delil var ve Venezuela sağı içinde belirli gruplar da suikast planlarına dahil.'' diye konuştu.

Alvaro Uribe ise, ''Venezuela'daki diktatörlüğün hiç olgunca olmayan bu suçlamasına vereceğim tek bir cevap var: Seçimleri tekrar yapın.'' dedi.

Tartışmalı seçimler

14 Nisan'da yapılan seçimlerin resmi sonuçlarına göre Nicolas Maduro, yüzde 1,49'luk bir farkla galip geldi.

Venezuelalı muhalefet lideri Henrique Capriles, sandıklarda usulsüzlük yapıldığını iddia ederek seçimlerin tekrarlanmasını talep ediyor.

2010 yılında iktidardan inen Kolombiya'nın eski muhafazakar Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe ile Venezuelalı lider Hugo Chavez arasında bir dizi ciddi anlaşmazlık konusu gerginlik yaratmıştı.

Ancak son iki yıl içerisinde iki ülke arasındaki bağlar yeniden düzelmeye başladı.