Eski İtalya Başbakanı Andreotti öldü

Eski İtalya Başbakanı ve İkinci Dünya Savaşı sonrası İtalyan siyasetinin en önde gelen isimlerinden Giulio Andreotti 94 yaşında öldü.

1972-1992 yılları arasından başbakanlık yapan Andreotti, uzun yıllar boyunca İtalyan siyasetini yönlendiren Hıristiyan Demokrat Parti'nin liderliğini yaptı.

İlerleyen yıllarda adı yolsuzluk ve İtalyan mafyasıyla ilişkileri olduğu yolundaki iddialarla gündemde kaldı.

İtalyan La Repubblica gazetesi, Giulio Andreotti'nin uzun süredir sağlık sorunları yaşadığı bildirildi.

Siyasette 60 yıl

Parlamento'ya 1946 yılında giren Giulio Andreotti, 60 yıl aktif siyasetin ardından 'ömür boyu senatör' sıfatıyla geri plana çekildi.

Giulio Andreotti, İkinci Dünya Savaşı ardından değişen dünya düzeninde İtalyan siyasetinin kurucu isimlerinden birisiydi.

28 yaşında bakan yardımcılığı görevine getirilen Andreotti, bunun ardından çeşitli bakanlıklarda görev aldı ve İtalya'da 1946-1992 yılları arasında siyasete egemen olan ve sık sık değişen Hıristiyan Demokrat koalisyon hükümetlerinde yedi kez başbakanlık yaptı.

Hıristiyan Demokrat Parti 1992 yılından sonra gücünü kaybetti ve dağıldı.

Mafyayla ilişkiler

Avrupa yanlısı bir siyasetçi olan Giulio Andreotti, İtalya'nın Avrupa'yla entegrasyonuna inanan ve Avrupa Birliği'nin tek para birimine geçişinin temellerini hazırlayan siyasetçilerden biri olarak tanınıyor.

Ancak siyasî yaşamı boyunca Andreotti'nin adı, pekçok malî yolsuzluk ve mafyayla birlikte de anıldı. 1987 yılında bir 'itirafçı', Giulio Andreotti'nin, yeraltı dünyasında 'patronların patronu' olarak tanınan Toto Riina ile 1987 yılında gizli bir toplantı ve anlaşma yaptığını söyledi.

'Mafyayla olan ilişkilerini ifşa etme' tehdidinde bulunduğu iddia edilen bir gazetecinin öldürülmesi emrini verdiği gerekçesiyle yargılanan Andreotti 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak bu karar daha sonra bozuldu.

2004 yılında ise İtalya'nın en yüksek temyiz mahkemesi, Andreotti'nin 'bilerek ve kasıtlı şekilde 1980 yılına kadar mafya patronlarıyla ilişkiye girdiği' suçlamasını kabul etti. Ancak eski başbakan, İtalya'daki zaman aşımı yasaları nedeniyle bu suçtan ceza almadı.